Sąd Najwyższy w dniu 9 listopada 2011 roku postanowił nie uwzględnić odwołań prokuratorów w stanie spoczynku - Bogdana Święczkowskiego i Dariusza Barskiego - od postanowień Marszałka Sejmu RP w sprawie wygaszenia ich mandatów poselskich.

Sąd Najwyższy odwołania rozpoznawał na posiedzeniu niejawnym w postępowaniu nieprocesowym.

Prokuratorzy w podnosili w nich, iż łączenie mandatu posła z mandatem prokuratora w stanie spoczynku nie jest prawnie zabronione.

Zobacz: SN: Odpis wyroku sądu odwoławczego dla pozbawionego wolności wnioskodawcy

W myśl art. 103 konstytucji „sędzia, prokurator, urzędnik służby cywilnej, żołnierz pozostający w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariusz policji oraz funkcjonariusz służb ochrony państwa nie mogą sprawować mandatu poselskiego”.

Z kolei zgodnie z art. 30 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, w okresie wykonywania mandatu posłowie i senatorowie nie mogą wykonywać pracy w charakterze sędziego i prokuratora.

Zobacz: SN: Postępowanie lustracyjne wobec prokuratora bez uchylania immunitetu

Sąd Najwyższy nie podzielił argumentacji zawartej w odwołaniach i uznał, że pod pojęciem prokuratora, należy klasyfikować zarówno prokuratorów w stanie czynnym jak i w stanie spoczynku. A funkcja posła, która ma charakter czysto polityczny jest nie do pogodzenia z apolitycznym charakterem stanowiska prokuratora.

PS/źródło:SN

Zobacz także:

SN: Niezapłacony kredyt podstawą do usunięcia ze stanowiska sędziego

SN: Aplikant adwokacki posiada status obrońcy