Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 19 czerwca 2012 roku orzekł, że roszczenie najemcy o przeniesienie własności spółdzielczego lokalu mieszkalnego, który przed odpłatnym nabyciem przez spółdzielnię mieszkaniową był mieszkaniem przedsiębiorstwa państwowego, państwowej osoby prawnej lub państwowej jednostki organizacyjnej, jest zgodne z konstytucją.

W ocenie TK wskazane przez sąd pytający podmioty, tj. osoby, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, osoby zawierające ze spółdzielnią mieszkaniową umowę o budowę lokalu oraz najemcy dawnych lokali zakładowych nie są podmiotami podobnymi w rozumieniu art. 32 ust. 1 konstytucji. W konsekwencji w ocenie Trybunału ustawodawca mógł różnie uregulować sytuację prawną tych trzech kategorii podmiotów w odniesieniu do zasad ubiegania się przez nie o ustanowienie odrębnej własności lokali.

Zobacz: TK w sprawie zasad zawierania umów przeniesienia własności lokalu spółdzielczego

Trybunał podtrzymał również pogląd wyrażony w dotychczasowym orzecznictwie, że dopuszczalne jest określenie przez ustawodawcę preferencyjnych warunków finansowych nabywania przez najemców dawnych mieszkań zakładowych własności lokali przejętych przez spółdzielnie mieszkaniowe, o ile warunki te są racjonalne i obiektywnie uzasadnione.

Wyrok TK z dnia 19 czerwca 2012 r. Sygn. P 27/10

PS/źródło:TK

Zobacz także:

TK: Wysokość opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień niekonstytucyjna

TK: Zniesienie awansu poziomego sędziów konstytucyjne