Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wystąpił do Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanty Fedak o podjęcie działań mających zmierzać do miarodajnego egzekwowania alimentów. Jego zdaniem, miałoby to następować poprzez efektywne prowadzenie postępowań wobec dłużników alimentacyjnych.

W swoim wystąpieniu Rzecznik zwrócił uwagę na niepokojący fakt braku współpracy działań różnych podmiotów. Podmiotami tymi są organy samorządu terytorialnego, komornicy sądowi oraz organy egzekucji administracyjnej. Jego zdaniem nie realizują one założeń ustawy z dnia 7 września 2007r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Akt ten reguluje sprawy dotyczące postępowań wobec dłużników alimentacyjnych, jednakże ostatnimi czasy Biuro Rzecznika otrzymuje wiele sygnałów świadczących o braku kooperacji w/w organów. Problemy sygnalizują zainteresowani, których dochód rodziny przeliczając na jedną osobą przekracza kwotę, która uprawniałaby do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Omawiany problem ujawnił również dokument Najwyższej Izby Kontroli pt. Informacja o wynikach kontroli wywiązywania się organów samorządu terytorialnego z zadań na rzecz pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Kontrola NIK-u wykazała, że egzekwowanie zobowiązań alimentacyjnych oraz współpraca między organami pomagającymi osobom uprawnionym do świadczeń stoi na niskim poziomie.

Co wpłynęło na negatywną ocenę?

NIK zauważył, że powiatowe urzędy pracy nie są informowane o potrzebie aktywizacji zawodowej dłużnika alimentacyjnego. Na finalną ocenę miała wpływ praktyka nieinformowania sądów o bezczynności lub opieszałości komorników sądowych. Nie powiadamiają oni o stanie egzekucji oraz o przyczynach jej bezskuteczności. Zdaniem NIK-u gminy nie wykorzystują danego im uprawnienia zatrzymywania prawa jazdy osobom, zalegającymi z opłatami alimentacyjnymi. Największym grzechem organów w sprawie realizacji zobowiązań alimentacyjnych jest rzadkie przekazywanie komornikom sądowym informacji z wywiadu alimentacyjnego czy oświadczenia majątkowego. Jego brak hamuje samo postępowanie, ze szkodą dla osoby uprawnionej. NIK zwrócił też uwagę, że organy właściwe wierzycielowi nie są informowane o działaniach podjętych przeciwko dłużnikowi.

Konkludując, Rzecznik Praw Dziecka słusznie przywołał zasadę państwowego wsparcia osób uprawnionych do otrzymywania alimentów, jeśli od swojego obowiązku uchyla się dłużnik( standard ten wynika z Konwencji o Prawach Dziecka z 1991r). Jego zdaniem, jedynie efektywna kooperacja pomiędzy organami oraz skuteczne egzekwowanie świadczeń od dłużnika pozwolą na poprawę sytuacji osób, które są uprawnione do alimentów.

Ściągalność alimentów w Polsce jest kilkukrotnie niższa niż w Europie Zachodniej.

KM/Źródło: RPD

Zobacz także:

NIK w sprawie egzekucji alimentów