W dniu 7 lipca 2011 roku Minister Sprawiedliwości Węgier, dokonał symbolicznego przekazania Prezydencji na ręce Ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego.

W trakcie spotkania z wicepremierem Węgier i jednocześnie węgierskim ministrem sprawiedliwości – Tiborem Navracsicsem, ministrowie podsumowali dokonania Prezydencji Węgier, która przypadała na czas 1 stycznia - 30 czerwca 2011 r. oraz przedyskutowali priorytety polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w okresie 1 lipca - 31 grudnia 2011 r.

„Ochrona praw obywateli w Unii Europejskiej” - to hasło, pod którym będą realizowane priorytety polskiej Prezydencji w obszarze współpracy sądowej w sprawach cywilnych, współpracy sądowej w sprawach karnych oraz szeroko pojętego prawa gospodarczego.

W zakresie współpracy sądowej w sprawach cywilnych priorytetem będą m.in. działania mające na celu uproszczenie wykonywania przysługujących obywatelom praw w sferze majątkowej. W tym aspekcie istotne znaczenie będą miały prace nad zmianą rozporządzenia Bruksela I, które określa zasady jurysdykcji, uznawania orzeczeń oraz ich wykonywania w przeważającej większości spraw cywilnych i handlowych. Zmiana tego rozporządzenia może mieć duże znaczenie np. dla polskich przedsiębiorców, przyspieszy bowiem egzekwowanie wierzytelności od zagranicznych kontrahentów.

Polska Prezydencja będzie również dążyć do zakończenia w Radzie Unii Europejskiej trwających od 1, 5 roku prac nad projektem rozporządzenia w sprawie dziedziczenia i Europejskiego Certyfikatu Spadkowego.

Ministerstwo Sprawiedliwości oczekuje również na prezentację przez Komisję Europejską projektu, związanego z utworzeniem tzw. Europejskiego Prawa Kontraktowego. Instrument ten, może być pomocny w rozwiązaniu rzeczywistego problemu gospodarczego, jaki można obecnie zaobserwować. Sposobem na rozwianie wątpliwości mógłby być dodatkowy, wspólny dla wszystkich państw członkowskich, reżim prawny, wybierany dobrowolnie przez strony transakcji.

W zakresie współpracy sądowej w sprawach karnych priorytety Ministerstwa Sprawiedliwości koncentrują się wokół dwóch kwestii. Pierwsza, to działania, które będą zmierzały do wzmocnienia praw ofiar przestępstw. W tym zakresie, polska Prezydencja poprowadzi dyskusję nad wnioskiem Komisji Europejskiej, dotyczącym stworzenia kompleksowego instrumentu ochrony ofiar przestępstw. Projekt będzie miał szczególne znaczenie dla Polaków, którzy padli ofiarą przestępstwa zagranicą, jak również dla spraw o charakterze ściśle krajowym.

Druga grupa działań koncentrować się będzie wokół umocnienia praw procesowych osób podejrzanych lub oskarżonych w postępowaniach karnych. Mając na uwadze chęć ochrony praw m.in. polskich obywateli, polska prezydencja chce skoncentrować się na negocjacjach projektu dyrektywy o prawie do porady adwokata.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

Instrument opcjonalny w zakresie europejskiego prawa umów

Polska objęła Prezydencję w Radzie UE