W dniu 9 listopada 2012 r. weszła w życie nowelizacja Prawa o zgromadzeniach. Ustawa ma przeciwdziałać wykorzystywaniu zgromadzeń publicznych do zachowań niezgodnych z prawem. Nowelizacja jest prezydencką inicjatywą ustawodawczą.

Nowelizacja zakłada, że w tym samym miejscu i czasie więcej niż jedno zgromadzenie będzie się mogło odbyć jedynie wówczas, gdy możliwe będzie ich oddzielenie w taki sposób, żeby nie zagrażały one życiu i zdrowiu ludzi albo mieniu.

Zobacz: Iustitia w sprawie zmian w ustawie o zgromadzeniach

Nowelizacja precyzuje, że jeśli nie jest możliwe oddzielenie zgromadzeń zgłoszonych w tym samym miejscu i czasie, organy gminy mają uprawnienie do wezwania organizatora zgromadzenia zgłoszonego później do dokonania zmiany czasu lub miejsca manifestacji.

Zgłoszenie zawiadomienia o zgromadzeniu musi dotrzeć do organu gminy na 3 dni przed jego planowaną datą.

Ponadto w myśl nowych przepisów organ gminy będzie zobowiązany do wysłania swoich przedstawicieli na zgromadzenia, jeżeli przewidywana liczba uczestników będzie większa niż 500 lub będzie istniało niebezpieczeństwo naruszenia porządku publicznego w trakcie jego trwania.

Zobacz: Czy zmiany dotyczące zgromadzeń publicznych są potrzebne?

Ustawa mówi też o przepisach karnych wprowadzających kary grzywny dla przewodniczącego zgromadzenia, jeśli nie wykonuje swych obowiązków i nie przeciwdziała naruszeniom porządku publicznego oraz uczestnika zgromadzenia, który nie podporządkowuje się poleceniom przewodniczącego.

PS/źródło:KPRP

HFPC: Odwołanie od zakazu zgromadzenia powinien rozpatrywać sąd

Czy wolność zgromadzeń zostanie ograniczona ?