Rząd przyjął projekt ustawy określający zasady postępowania z odpadami, które mają doprowadzić do zmniejszenia ich ilości oraz zwiększenia liczby odpadów poddawanych recyklingowi.

W projekcie ustawy określono zasady postępowania z odpadami, które mają zapewnić ochronę życia i zdrowia ludzi oraz ochronę środowiska. Chodzi zwłaszcza o zapobieganie powstawaniu odpadów, ograniczanie ilości wytwarzanych odpadów, zmniejszanie ich negatywnego oddziaływania na środowisko, a także przygotowanie do ponownego użycia i wykorzystania.

Zgodnie z projektem, odpady mają być zbierane w sposób selektywny i przetwarzane zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami. Takie rozwiązanie przyczyni się m.in. do zwiększenia ilości odpadów poddawanych procesom odzysku w tym recyklingu.

Zobacz: NIK: Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne marnują wyprodukowaną wodę

Zachowano zasadę, że odpady w pierwszej kolejności będą przetwarzane w miejscu ich powstania, a jeżeli to niemożliwe - mogą być przekazane do najbliżej położonych miejsc, w których będzie można je przetworzyć. Niektóre odpady mogą być zagospodarowane tylko na obszarze, na którym zostały wytworzone.

Zaproponowano przepis, który stanowi realizację zasady „zanieczyszczający płaci” i „rozszerzonej odpowiedzialność producenta”. Wyraźnie wskazano, że koszty gospodarowania odpadami ponoszone są przez pierwotnego ich wytwórcę oraz przez obecnego lub poprzedniego posiadacza odpadów. Powinno to zapobiegać ich powstawaniu.

Przewidziano także zmiany dotyczące planów gospodarki odpadami. Nie będą one częścią programów ochrony środowiska i zostaną uzupełnione o program dotyczący zapobiegania powstawaniu odpadów.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

NIK: Tereny nieobjęte kanalizacją zagrożeniem dla środowiska

UOKiK o rynku odpadów komunalnych