W dniu 17 sierpnia 2012 roku weszła w życie ustawa o ratyfikacji Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Konwencja jest pierwszym międzynarodowym aktem prawnym, odnoszącym się kompleksowo do osób niepełnosprawnych.

Konwencja ma umożliwić osobom niepełnosprawnym skuteczne korzystanie z wszelkich praw człowieka i podstawowych wolności, na równi z innymi osobami, a przez to przyczynić się do poprawy ich sytuacji.

Zobacz: Cudzoziemcy o wysokich kwalifikacjach łatwiej dostaną pracę w Polsce

Zgodnie z Konwencją zakres pojęcia „osoby niepełnosprawne”, obejmuje osoby, które - oprócz długotrwale naruszonej sprawności fizycznej, umysłowej, intelektualnej lub w zakresie zmysłów - mają także problemy z pokonywaniem różnych barier, wynikających np. z postaw innych ludzi i środowiska. W praktyce dopiero powiązanie obu tych czynników utrudnia niepełnosprawnym pełny i skuteczny udział w życiu społecznym na równi z innymi osobami.

Konwencja zawiera przepisy zakazujące dyskryminowania niepełnosprawnych, a także nakazujące tworzenie warunków do korzystania przez nich z praw, na zasadzie równości z innymi osobami, oraz wprowadzenie rozwiązań specjalnie do nich adresowanych. Chodzi tu przede wszystkim o rozbudowę szeroko rozumianych praw społecznych.

Zobacz: Przywrócenie obywatelstwa polskiego - wchodzą w życie nowe przepisy

Dokument podkreśla znaczenie, jakie dla osób niepełnosprawnych mają samodzielność i niezależność. Zwraca uwagę na potrzebę ich udziału w procesach decyzyjnych, a także znaczenie dostępności opieki zdrowotnej, edukacji, informacji i komunikacji.

PS

Zobacz także:

SO: Osoby niepełnosprawne mogą zawrzeć związek małżeński

Prawa osób niepełnosprawnych