Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpoznał sprawę skreślenia z listy aplikantów adwokackich. Podstawą decyzji Okręgowej Rady Adwokackiej było niezaliczone kolokwium, oraz nieusprawiedliwione nieobecności aplikanta.

Okręgowa Rada Adwokacka w Gdańsku w dniu 11 lutego 2008 roku podjęła uchwałę o nieprzydatności aplikanta II roku aplikacji adwokackiego do wykonywania zawodu adwokata i tym samym skreśliła go z listy aplikantów. Decyzję swoją ORA uzasadniła tym, że aplikant otrzymał z kolokwium rocznego ocenę niedostateczną-z pierwszego , jak również z drugiego poprawkowego terminu.

Dodatkowym motywem, którym kierowała się Gdańska ORA był fakt opuszczenia 16 z 24 wykładów zajęć szkoleniowych i nieusprawiedliwienie tych nieobecności.

ORA powołała się na art.79 ust.2 prawa o adwokaturze, zgodnie z którym Okręgowa rada adwokacka może skreślić aplikanta adwokackiego z listy aplikantów adwokackich w okresie pierwszych dwóch lat aplikacji, jeżeli stwierdzi jego nieprzydatność do wykonywania zawodu adwokata.

Aplikant odwołał się od uchwały organu samorządu adwokackiego do Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, które mimo pozytywnych opinii patrona o aplikancie –jego zaangażowaniu, braku zachowań świadczących o nieprzydatności do zawodu adwokata, poparło decyzje rady adwokackiej. NRA uznało, że przestrzeganie regulaminu aplikacji adwokackiej jest podstawowym obowiązkiem organów samorządu adwokackiego. Dodatkowo materie, z których aplikant uzyskał oceną niedostateczną –prawo cywilne i prawo karne należą do podstawowych dziedzin prawa, tym samym ich znajomość jest warunkiem sine qua non prawidłowego wykonywania zawodu adwokata w przyszłości.

Skreślony z listy aplikant wniósł sprawę do organu III instancji, czyli Ministra Sprawiedliwości, powołując się tym razem na naruszenie art. na art.79 ust.2 prawa o adwokaturze, gdyż jego zdaniem kolokwium nie miało charakteru rocznego. MS nie przychylił się do tej argumentacji, przytaczając argumentacje ORA.

Konsekwencją tej decyzji było jej zaskarżenie do WSA w Warszawie.

Przed sądem skarżący wyraził opinię, iż na podstawie jednego niezaliczonego kolokwium nie można podjąć decyzji o skreśleniu z listy aplikantów, bez uprzedniego wysłuchania. Zdaniem skarżącego ORA podejmując taką decyzję pod uwagę powinna wziąć ogólną postawę aplikanta, jego sukcesem zakończone sprawy prowadzone przed sądem, dobry kontakt z klientami jak również opinię patrona o wykonywanych przez niego obowiązkach. W opinii byłego aplikanta samorząd adwokacki podjął swoją decyzję w sposób uznaniowy, a nie oparty na faktach i argumentach.

Wyrok w powyższej sprawie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odroczył na dzień 6 marca 2009 roku.

Sygn.akt VI Sa/Wa 2128/08

Anna Sergiej

Zobacz także:

WSA: Czy referendarz może wykonywać zawód adwokata?

WSA: Błędna podstawa prawna nie skutkuje nieważnością decyzji