Minister sprawiedliwości uczestniczył w konferencji „Rodzina a prawo i sąd rodzinny” podczas której podkreślił szeroki i różnorodny zakres działalności sądownictwa rodzinnego w kontekście całego wymiaru sprawiedliwości.

W 2010r. wpłynęło łącznie 1 413 150 spraw rodzinnych i nieletnich łącznie ze sprawami o rozwód i separację. Załatwiono 1 414 550 spraw. Średni wskaźnik czasu trwania postępowania w 2010r. wyniósł 1,7 miesiąca.

Powstanie sądownictwa rodzinnego w Polsce ma ścisły związek z wyprzedzającym je o wiele lat utworzeniem sądów dla nieletnich, które były bazą dla powstania wydziałów rodzinnych i nieletnich. Urzeczywistnianie idei sądownictwa rodzinnego w sposób spontaniczny z inicjatywy prezesów sądów, rozpoczęło się już na początku lat 60.

Z dniem 1 lipca 1962 r. w Sądzie Powiatowym w Katowicach został powołany odrębny wydział do spraw rodzinnych, zaś od 1 stycznia 1963 r. podobny wydział utworzony został w Łodzi. Kolejnych 16 wydziałów rodzinnych powstało w 1974 r.

Pozytywne doświadczenia związane z ich działalnością spowodowały, że dokonane z dniem 1 stycznia 1978 r. zmiany organizacyjne stworzyły podstawy powszechnego sądownictwa rodzinnego w Polsce. Powstało wówczas 97 wydziałów rodzinnych i nieletnich.

Obecnie w Polsce funkcjonuje 330 sądów rodzinnych.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

Mediacje transgraniczne w sprawach rodzinnych

RPO za usprawnieniem funkcjonowania rodzinnych ośrodków diagnostyczno - konsultacyjnych