Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie kodeksu karnego. Ustawa wprowadza nowy typ przestępstwa - uporczywe nękanie. Dla zaistnienia przestępstwa stalkingu koniecznym jest skutek w postaci wzbudzenia u osoby nękanej poczucia zagrożenia lub istotnego naruszenia jej prywatności.

Celem ustawy jest wprowadzenie do krajowego porządku prawnego nowego typu przestępstwa – uporczywego nękania, zwanego stalkingiem. Działanie ustawodawcy jest efektem coraz częstszego występowania tego negatywnego zjawiska społecznego.
Zachowania te polegają na nękaniu innej osoby, mającym w szczególności miejsce w Internecie, zwłaszcza na portalach społecznościowych, wykonywaniu licznych telefonów lub SMS-ów, podszywaniu się pod tożsamość tej osoby w sieciach teleinformacyjnych w celu naruszania jej prywatności lub podejmowaniu innego działania na szkodę nękanej osoby

Prace legislacyjne nad ustawą

Ustawa o zmianie ustawy- Kodeks karny została uchwalona przez Sejm w efekcie rozpatrzenia rządowego projektu. Pierwsze czytanie na posiedzeniu Sejmu miało miejsce w dniu 24 listopada 2010 r. Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach w dniu 20 października 2010 r. przyjęła projekt ustawy z poprawką, która doprecyzowała treść art. 190a § 2 uzupełniając ją o znamię czynu zabronionego polegające na "podszywaniu się pod inną osobę". Drugie czytanie projektu ustawy miało miejsce na 85. posiedzeniu Sejmu, w dniu 23 lutego 2011 r. Wobec niewniesienia poprawek, Sejm przystąpił niezwłocznie do III czytania. Ustawa została uchwalona na tym samym 85. posiedzeniu Sejmu w dniu 25 lutego 2011 r.

Zastrzeżenie Senatu co do wyrażenia „podszywanie się”

Jedyne zastrzeżenie wynikające z opinii Senatu to kwestia przepisu art. 190a §2, który określając znamiona czynu zabronionego posługuje się znamieniem czasownikowym „podszywania się pod inną osobę”. Wyrażenie to nie było dotychczas stosowane w tekstach aktów prawnych i w ocenie Senatu należy do kategorii wyrażeń potocznych. Senat proponuje zastąpienie go mniej kolokwialnym wyrażeniem „podając się za inną osobę”. Jest to jedyne zastrzeżenie Senatu, w pozostałym zakresie ustawa nie budzi żadnych zastrzeżeń legislacyjnych.

Nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej

W przedłożonej Senatowi ustawie nowelizującej Kodeks karny dodany został nowy art. 190a. W § 1 tegoż przepisu penalizuje się typ podstawowy przestępstwa polegającego na uporczywym nękaniu innej osoby lub osoby jej najbliższej. Dla zaistnienia przestępstwa konieczne będzie zaistnienie skutku w postaci wzbudzenia u osoby nękanej poczucia zagrożenia lub istotnego naruszenia jej prywatności. Przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3.
Takiej samej karze będzie podlegać sprawca drugiego typu przestępstwa określonego w § 2. Przepis ten sankcjonuje tzw. kradzież cudzej tożsamości, dokonanej w celu wyrządzenia szkody majątkowej lub osobistej tej osobie, której tożsamość zostaje wykorzystana. W § 3 ustawodawca zawarł typ kwalifikowany przestępstw określonych w § 1 i 2; kwalifikowany przez następstwo w postaci targnięcia się pokrzywdzonego na własne życie. Sprawca takiego czynu będzie podlegał karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Przestępstwa określone w § 1 i 2 art. 190a, ze względu na szczególny charakter naruszanych dóbr będą ścigane na wniosek pokrzywdzonego.

Roma Opoka

Zobacz także:

Sejm przyjął regulacje dotyczące stalkingu

Nękanie, czyli stalking będzie karalne