Odbyła się konferencja skierowana do studentów prawa „Radca prawny – spojrzenie w przyszłość”, dotycząca aplikacji radcowskiej i zawodu radcy prawnego. Spotkanie zorganizowała Okręgowa Izba Radców Pranych w Warszawie, we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji UW oraz Stowarzyszeniem Absolwentów WPiA UW.

W bieżącym roku Uniwersytet Warszawski ukończy ponad 1,5 tys. młodych prawników. Najprawdopodobniej, jak co roku, duża część z nich będzie chciała zasilić szeregi radców prawnych, stąd pomysł przedstawienia specyfiki zawodu podczas konferencji, która odbyła się Wydziale Prawa i Administracji UW.
- Zawód radcy prawnego daje prawnikom szerokie możliwości zatrudnienia – radców potrzebują kancelarie prawne, ale też przedsiębiorstwa czy urzędy państwowe. Na warszawskim rynku na pewno dla nich pracy nie zabraknie – przekonywał Michał Stępniewski, Dziekan OIRP w Warszawie.
Zachęcał studentów, by po obronie pracy magisterskiej skorzystali z możliwości dalszego zdobywania wiedzy w ramach aplikacji w OIRP w Warszawie. Zaznaczył, że rynek wymaga dziś od prawników czegoś więcej, niż tytułu magistra.
W konferencji udział wzięli też doświadczeni radcy prawni z dużych kancelarii i przedsiębiorstw. Przedstawiali studentom, jak w praktyce wygląda praca radców, co jest ich zadaniem i z jakimi problemami na co dzień się stykają. Specjaliści tłumaczyli ponadto, jakie uprawnienia przysługują radcom prawnym i czym różni się ten zawód od innych zawodów prawniczych. Podpowiadali też, czym powinien kierować się młody prawnik przy wyborze ścieżki kariery i jakie są możliwości awansu w poszczególnych potencjalnych miejscach pracy.
Członkowie OIRP w Warszawie przekazywali studentom szczegółowe, praktyczne informacje na temat aplikacji. Opowiadali o zakresie i formie egzaminów wstępnych, sposobie i częstotliwości prowadzenia zajęć, a także o wymaganiach na egzaminie zawodowym po ukończeniu szkolenia.
PS/źródło:OIRP w Warszawie
Zobacz także:

Dziekan OIRP w Warszawie w rozmowach z przedstawicielami kancelarii

Prezes KRRP na inauguracji pierwszego rocznika aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej