Skrócenie maksymalnego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych do 6 miesięcy i powiązanie jego wysokości z indywidualnym średnim miesięcznym wynagrodzeniem danej osoby w ostatnim roku pracy przed rejestracją w urzędzie pracy - to propozycja PKPP Lewiatan ujęta w „Białej Księdze".

Lewiatan postuluje również uzależnienie wypłaty zasiłku od aktywnego poszukiwania pracy i mocniejsze wsparcie dla osób bez pracy w powiatach o stopie bezrobocia przekraczającej 150 proc. przeciętnej w kraju.

Propozycja PKPP Lewiatan obejmuje skrócenie maksymalnego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych do 6 miesięcy, z tymże w pierwszych trzech miesiącach osoba bezrobotna miałaby pobierać wyższy zasiłek, a w kolejnych trzech niższy. W pierwszych 3 miesiącach wysokość zasiłku powinna być równa 25 proc. wynagrodzenia minimalnego plus 15 proc. wynagrodzenia indywidualnego. A w kolejnych 3 miesiącach 15 proc. wynagrodzenia minimalnego plus 15 proc. wynagrodzenia indywidualnego.

Zobacz: TK: Zasady przyznawania zasiłku rodzinnego są niezgodne z konstytucją

„Celem tych zmian jest zmniejszenie wydatków na zasiłki dla bezrobotnych, aby umożliwić zwiększenie nakładów na aktywizację zawodową bezrobotnych, wzmocnienie motywacji do poszukiwania pracy, usunięcie zachęt, dla osób faktycznie nieposzukujących pracy albo pracujących w szarej strefie, do rejestrowania się jako bezrobotny wyłącznie po to, żeby uzyskać ubezpieczenie zdrowotne" - mówi Grażyna Spytek-Bandurska, z-ca dyrektora departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zasiłek dla bezrobotnych przysługuje przez okres od 6 do 12 miesięcy po spełnieniu wymogów określonych w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Obowiązująca definicja bezrobotnego powoduje, że w ostatniej dekadzie maksymalnie co piąty bezrobotny miał prawo do zasiłku.

PS/źródło:PKPP Lewiatan

Zobacz także:

TK: Rodzina zastępcza ma prawo do zasiłku pielęgnacyjnego

Zasiłek losowy dla uczniów