Zrównanie i podwyższenie wieku emerytalnego do 67 roku życia, reforma KRUS, podwyżka składki rentowej po stronie pracodawców i likwidacja ulg prorodzinnych to główne z zapowiedzi, które usłyszeliśmy w expose premiera Donalda Tuska.

System emerytalny

Od 2013 stopniowo zrównywany i podwyższany będzie wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn do 67 lat. Podnosząc wiek emerytalny o 1 miesiąc co cztery miesiące ten poziom osiągnięty zostanie dla mężczyzn w 2020 roku, a dla kobiet w 2040. Zapowiadane zmiany mają zahamować nadmierne zadłużanie obecnych i przyszłych pokoleń na potrzeby emerytur. Dłuższy okres pracy ma skutkować wyższymi emeryturami, zwłaszcza dla kobiet.

Jak zapowiedział premier w 2012 roku waloryzacja rent i emerytur będzie kwotowa. Zmienią się też zasady przechodzenia na emeryturę w przypadku służb mundurowych. Dla wstępujących do służby od lipca 2012 wiek emerytalny zostanie ustanowiony na 55 lat, a staż służby zostanie wydłużony do 25 lat.

Ponadto uprzywilejowane warunki przechodzenia na emeryturę będą w przyszłości dotyczyły wyłącznie górników pracujących bezpośrednio przy wydobyciu. Jak zapowiedział premier dokonany zostanie także przegląd uprawnień wynikających ze stanu spoczynku prokuratorów i sędziów.

Zobacz: Efektywny wymiar sprawiedliwości priorytetem resortu sprawiedliwości

System podatkowy

Rząd planuje podwyższenie o 50 procent ulgę na trzecie i kolejne dziecko. Ulga na dwoje pozostanie bez zmian, a ulga na pierwsze dziecko przysługiwać będzie tam, gdzie dochód na rodzinę nie przekracza 85 tys. złotych rocznie, czyli na poziomie pierwszego progu podatkowego. Pomoc w postaci becikowego dotyczyć będzie także tylko tych rodzin o dochodach poniżej 85 tys. złotych.

Jak zapowiedział premier ograniczony zostanie przywilej podatkowy dla umów autorskich. Odpisanie 50-procentowych kosztów uzyskania będzie możliwe do przychodu w wysokości 85 tys. złotych rocznie. Powyżej tego progu twórcy płacić będą normalny podatek.

Zlikwidowana zostanie ulga podatkowa na Internet oraz zamknięta zostanie możliwość omijania podatku od dochodów kapitałowych przy lokatach bankowych.

Zobacz: RPD w sprawie świadczeń rodzinnych przed Trybunałem Konstytucyjnym

KRUS

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, wprowadzona zostanie od lutego 2012 roku składka zdrowotna dla rolników. Jako rozwiązanie przejściowe, zostanie ona zróżnicowana kryterium wielkości gospodarstwa. Państwo dalej będzie opłacało składkę za rolników o najniższych dochodach, czyli w gospodarstwach do 6 hektarów.

Zobacz: TK: finansowanie składek KRUS niekonstytucyjne

Rolnicy na gospodarstwach od 6 do 15 hektarów, będą płacili połowę składki płaconej dziś przez osoby mające działalność gospodarczą poza rolnictwem, a powyżej 15 hektarów, całą składkę, czyli ok. 36 złotych miesięcznie.

To tyle samo ile z własnych środków opłacają prowadzący działalność gospodarczą. W następnym kroku składka będzie płacona na tych samych zasadach co w systemie powszechnym, łącznie z możliwością odliczenia jej części od podatku.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne – propozycje Lewiatana

Lewiatan postuluje podniesienie minimalnego wieku uprawniającego do renty rodzinnej