Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o służbie cywilnej, której podstawowym celem jest stworzenie narzędzia umożliwiającego zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych w służbie cywilnej, wśród urzędników państwowych oraz wśród pracowników samorządowych.

Nowelizacja ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej oraz ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych polega na dodaniu przepisu, zgodnie z którym w przypadku jeżeli w urzędzie wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w miesiącu poprzedzającym datę upublicznienia ogłoszenia o naborze kandydatów do pracy jest niższy niż 6%, pierwszeństwo w zatrudnieniu przysługiwać będzie osobie niepełnosprawnej, o ile znajdzie się w gronie najlepszych kandydatów (w liczbie nie większej niż 5) spełniających wymagania niezbędne do podjęcia pracy na danym stanowisku oraz w największym stopniu spełniających wymagania dodatkowe.

Zobacz: TK: Racjonalizacja zatrudnienia w administracji publicznej niekonstytucyjna

Ustawodawca odmiennie uregulował kwestię zatrudniania osób niepełnosprawnych w instytucjach, w których zatrudnieni nie podlegają przepisom ustawy o służbie cywilnej. Zmiana ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych polega na dodaniu do ustawy art. 3a.

Zgodnie z jego brzmieniem, jeżeli w urzędzie wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym następuje zatrudnienie, jest niższy niż 6%, pierwszeństwo w zatrudnieniu przysługuje osobie niepełnosprawnej, o ile spełnia wymagania na dane stanowisko.

Szczegółowy sposób realizacji powyższej zasady nie został jednak określony w ustawie. Nowelizacja upoważnia kierownika jednostki do określenia w drodze aktu wewnętrznego sposobu realizacji zasady wprowadzonej w art. 3a ustawy o pracownikach urzędów państwowych w brzmieniu nadawanym ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r.

PS/źródło:KPRP

Zobacz także:

Limit mianowań urzędników służby cywilnej

Nowa ustawa o służbie cywilnej weszła w życie