Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, iż rozstrzygnięto przetarg na dostawę i wdrożenie systemu cyfrowej rejestracji, czyli wdrażanie protokołu elektronicznego. Pierwszą część projektu mającego na celu wprowadzenie nagrywania przebiegu rozpraw, będzie realizowała firma Comarch S.A.

Firma Comarch S.A. będzie realizowała pierwszą cześć projektu obejmującego dostawę i wdrożenie systemu cyfrowej rejestracji przebiegu rozpraw sądowych w sądach powszechnych. Projekt opiewa na kwotę 12.639.165,12 zł i obejmie wszystkie cywilne sale rozpraw we wszystkich sądach apelacyjnych oraz 290 sal rozpraw w 44 sądach okręgowych.

Kolejny etap do 2011 roku

Planuje się, że sale rozpraw w ramach postępowania przetargowego będą stopniowo wyposażane w urządzenia i system teleinformatyczny do końca 2011 r.

Najkorzystniejsza oferta

W dniu 9 marca 2011 r. dokonano wyboru najkorzystniejszej oferty, którą okazała się być oferta firmy Comarch. Wniosek o dopuszczenie do udziału w przetargu ograniczonym złożyły 23 firmy. Od wyników rozstrzygnięcia przetargu złożono odwołania. Krajowa Izba Odwoławcza ogłosiła wyrok oddalający odwołania wykonawców. Jak informuje Ministerstwo, obecnie trwają czynności poprzedzające podpisanie umowy z wykonawcą. Zakłada ona realizację projektu w terminie do sześciu miesięcy od daty jej podpisania.

Projekt wdrożenia protokołu elektronicznego

Celem projektu jest usprawnienie postępowania sądowego. Właściwe utrwalenie czynności procesowej jest niezbędne do jej należytego udokumentowania w aktach sprawy oraz do oceny prawidłowości przeprowadzonego postępowania, zwłaszcza w ramach postępowania odwoławczego lub wywołanego wskutek wniesienia skargi o wznowienie postępowania. Technologie cyfrowe rejestrujące dźwięk lub dźwięk i obraz pozwalają na utrwalenie własnych sformułowań uczestników postępowania, niewystylizowanych przez inną osobę, bez zniekształcania wypowiedzi. Zapis audio-wideo daje lepsze podstawy do oceny materiału dowodowego i kontroli instancyjnej niż tradycyjny protokół. Zdaniem Ministra Sprawiedliwości, wiarygodność protokołu elektronicznego pozwala na uproszczenie zasad pisemnego utrwalania tych czynności sądowych, z których sporządzany jest zapis audio lub audio-wideo.

RO/źródło: MS

Zobacz także:

Prof. Zbigniew Radwański odznaczony Orderem Orła Białego

Drugi etap programu edukacji prawnej obejmie uczelnie wyższe