Zgodnie z postulatami Adwokatury, Ministerstwo Sprawiedliwości zawiesiło prace legislacyjne związane z połączeniem zawodów prawniczych.

W trakcie spotkania Minister Krzysztof Kwiatkowski stwierdził, że wobec niejednoznacznych sygnałów napływających ze środowisk zarówno adwokatów oczekuje wspólnie wypracowanej przez adwokatów i radców prawnych propozycji odnoszącej się do kwestii poszerzenia dostępu do profesjonalnych usług prawnych.

Wstrzymanie prac nad propozycjami Ministerstwa Sprawiedliwości związane jest właśnie z oczekiwaniem na wspólnie wypracowane przez radców prawnych i adwokatów rozwiązanie.

Maciej Bobrowicz, Prezes Krajowej Izby Radców Prawnych, komentując decyzję Ministra powiedział: - Uważam, że dzisiejsza propozycja Ministra Sprawiedliwości to uznanie podmiotowości Krajowej Izby Radców Prawnych w decydowaniu o jej przyszłości. Jest to również praktyczna realizacja demokratycznej zasady samostanowienia i samorządności. Jestem przekonany, że Nadzwyczajny Zjazd Radców Prawnych, który odbędzie się w dniu 27 lutego podejmie stosowną uchwałę precyzyjnie określającą zarówno nasze stanowisko wobec tej niespodziewanej decyzji, jak również określi dalsze działania samorządu radcowskiego w tej nowej dla nas sytuacji.

Adw. Joanna Agacka – Indecka, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej powiedziała natomiast: - Dzisiejsze spotkanie i oświadczenie Ministra Sprawiedliwości o zawieszeniu prac nad projektem ustawy o nowej adwokaturze wykazało zrozumienie ze strony Ministerstwa dla konstytucyjnych zasad, na których opiera swoje funkcjonowanie samorząd adwokacki. Minister Sprawiedliwości wykazał, iż szanuje demokratyczny ustrój zawodów prawniczych, ale dał też wyraz temu, że oczekuje od adwokatów
i radców prawnych przystąpienia do pracy w celu ewentualnego wypracowania wspólnego projektu - zmian w ustawach samorządowych. Z pewnością stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości będzie przedmiotem obrad odbywającego się 6 marca 2010 roku Nadzwyczajnego Zjazdu Adwokatury.

NRA/AS