Opłata egzekucyjna nie może być traktowana jako cena za czynności komornika - orzekł Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 30 kwietnia 2012 roku.

Trybunał uznał, że możliwość miarkowania przez sąd wysokości opłaty egzekucyjnej wiąże się z charakterem tej opłaty oraz sposobem jej obliczania i egzekwowania przez samego komornika. Jest to opłata o charakterze publicznym, czego nie zmienia fakt, że zgodnie z wolą ustawodawcy w całości stanowi przychód komornika – ocenił Trybunał.

W opinii TK opłata egzekucyjna nie może być jednak traktowana jako cena za czynności komornika.

Jak podkreślił Trybunał ustawodawca przesądził, że opłata egzekucyjna powinna być odpowiednia do poniesionych przez komornika wydatków, nakładu pracy w egzekucji oraz wartości wyegzekwowanego świadczenia. Wbrew zarzutowi skarżącego kwestionowane przepisy nie pozwalają na anulowanie opłaty egzekucyjnej, a jedynie na jej zmniejszenie w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Stanowią więc mechanizm przeciwdziałania nadużyciom prawa, polegającym na ustalaniu przez komornika wygórowanej opłaty, która w rażący sposób odbiega od zasad jej obliczania.

W ocenie Trybunału zaskarżony mechanizm nie stanowi również instrumentu ograniczania należnej komornikowi opłaty egzekucyjnej, ale korekty jej wysokości ustalonej w sposób niezgodny z wolą ustawodawcy.

Wyrok TK z dnia 30 kwietnia 2012 roku (Sygn. SK 4/10).

PS/źródło:TK

Zobacz także:

TK: Zasady zwrotu nienależnych składek na ubezpieczenie zdrowotne niekonstytucyjne

TK: Poprawka Rockiego niekonstytucyjna