W dniu 30 listopada 2010 roku rząd przyjął przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego, ustawy o prawie pomocy w postępowaniu w sprawach cywilnych prowadzonym w państwach członkowskich UE oraz o prawie pomocy w celu ugodowego załatwienia sporu przed wszczęciem takiego postępowania oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

Ustawa, po jej wejściu w życie, które ma nastąpić w czerwcu 2011 r., umożliwi pełne stosowanie w Polsce Rozporządzenia Rady i Parlamentu Europejskiego nr 4/2009 z dnia 18 grudnia 2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych

Przepisy ustawy w połączeniu z w/w Rozporządzeniem Nr 4/2009 uproszczą i przyśpieszą dochodzenie i egzekwowanie przez wierzycieli roszczeń alimentacyjnych z zagranicy, w ramach Unii Europejskiej, przy jednoczesnym zapewnieniu niezbędnej ochrony dłużnikom alimentacyjnym. Skorzystają na tym w szczególności polscy obywatele – wierzyciele dochodzący roszczeń alimentacyjnych od dłużników przebywających za granicą, tj. na terytorium innych państw członkowskich UE. Jest to szczególnie ważne w dobie masowych wyjazdów obywateli polskich związanych zwłaszcza z otwieraniem rynków pracy w kolejnych państwach członkowskich UE, w tym perspektywą otwarcia niemieckiego rynku pracy od dnia 1 stycznia 2011 r.
Dzięki wejściu w życie ustawy oraz rozporządzenia UE, którego pełnemu wdrożeniu służy ustawa, orzeczenia alimentacyjne wydane w jednym państwie członkowskim UE będą wykonywane w pozostałych niemal automatycznie, bez potrzeby przeprowadzenia odrębnej procedury Tym samym orzeczenia te będą podlegać na terytorium Polski wykonywaniu na zasadach identycznych jak orzeczenia wydane przez polskie sądy (wyłącznie po nadaniu im klauzuli wykonalności
Ponadto jednocześnie wzmocniona zostanie ochrona praw dłużników alimentacyjnych, w stosunku do których wszczęto egzekucję na podstawie wadliwych orzeczeń alimentacyjnych, wydanych w innych państwach członkowskich. Dotyczyć to będzie sytuacji, gdy prawo do obrony danej osoby w postępowaniu przed sądem innego państwa członkowskiego zostało ograniczone, np. z powodu niedoręczenia pozwu, lub innych niezależnych od nich okoliczności.
Dodatkowo Polscy wierzyciele dochodzący za granicą roszczeń alimentacyjnych na rzecz dzieci w wieku do 21 lat uzyskają tam prawo do bezpłatnej pomocy prawnej w związku z dochodzonymi i egzekwowanymi alimentami.
Ponadto wyznaczone przez każde z państw członkowskich UE organy administracyjne ułatwią wierzycielom dochodzącym roszczeń alimentacyjnych za granicą poprzez uzyskiwanie informacji niezbędnych do skutecznego dochodzenia ich praw (np. informacje o miejscu zamieszkania dłużnika, informacje o dochodach i sytuacji finansowej dłużników itd.).

PS/MS

Zobacz także:

Infolinia dla osób pokrzywdzonych przemocą

Pomoc ofiarom przestępstw-konferencja