Od 8 lipca 2009 roku uległy zmianie wymogi dotyczące warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki. Nowe zasady wprowadziło rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r.

Budynek na działce budowlanej musi być usytuowany w odległości od granicy sąsiedniej działki budowlanej nie mniejszej niż 4 m w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi do tej granicy, 3 m w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.
Dopuszczalne jest usytuowanie budynku w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli będzie to wynikać z ustaleń planu miejscowego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie będzie mogła być także mniejsza niż 1,5 m do okapu, gzymsu, balkonu lub daszku nad wejściem oraz do takich części budynku jak galeria, taras, schody zewnętrzne, pochylnia lub rampa. Natomiast minimalna odległość 4 m ma być zachowana do zwróconego w stronę tej granicy otworu okiennego umieszczonego w dachu lub połaci dachowej.
Dopuszczalna jest także rozbudowa budynku, który już stoi w odległości mniejszej niż 4 lub 3 metry od granicy, jednak wówczas w pasie o szerokości 3 m wzdłuż tej granicy będą musiały być zachowane jego dotychczasowe wymiary. Budynek może zostać nadbudowany ale tylko o jedną kondygnację i pod warunkiem, że w nadbudowanej części ściana, która zlokalizowana będzie w odległości mniejszej niż 4 m od granicy będzie bez drzwi i okien.
Pewne odstępstwa od tych wymogów dotyczących odległości od granicy dopuszczalne będą przy zabudowie jednorodzinnej.
Garaże o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m i budynki gospodarcze mogą znajdować się bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych.
Katarzyna Kęska
Zobacz także:

Propozycje zmian kodeksu karnego wykonawczegoPolska prezydencja w Radzie UE