W dniu 24 kwietnia 2009 roku Naczelna Rada Adwokacka zorganizowała konferencję poświęconą zagadnieniu europejskiego prawa rodzinnego i jego stosowaniu w Polsce.

W trakcie konferencji goście z Polski i z zagranicy ( w tym z Francji i Niemiec) zajmowali się kwestiami w jaki sposób właściwe stosowanie i interpretacja prawa unijnego może pomóc w sprawach związanych z rozwodem, przyznaniem alimentów, czy rozwiązaniu dylematu w jakim kraju ma pozostać małoletnie dziecko.

Rocznie w Unii Europejskie rozwodzi się 170 tys. par mieszanych, co wskazuje, że kwestie zastosowania właściwego prawa są bardzo istotne, a prawidłowo zinterpretowane przepisy pozwalają skrócić czas postępowań sądowych.

Adw. Maciej Szpunar podkreślił, iż wraz z członkowstwem w Unii Europejskiej pojawiły się nowe problemy. W sprawach dotyczących prawa gospodarczego, czy handlowego konsensus jest łatwy do osiągnięcia, natomiast w sprawach rodzinnych pojawiają się pewne niejasności.

Skomplikowaną kwestią jest ustalenie prawa właściwego dla małżeńskich ustrojów majątkowych. Pomocny w tym zakresie jest nieoficjalny dokument „Zielona księga”. Dr Szpunar podkreślił, iż istotna jest jednomyślność państw członkowskich odnośnie prawa właściwego dotyczącego rozwodów i separacji.

Prawnik i specjalistka w zakresie rodzinnego prawa międzynarodowego, uznany autorytet w dziedzinie ochrony dzieci w prawie międzynarodowym- Kerstin Niethammer-Jürgen podkreśliła znaczenie rozporządzenia Bruksela II bis, które wyznacza ramy działania prawników w całej UE

Problemem są przepisy procesowe poszczególnych państw członkowskich-dodała Kerstin Niethammer-Jürgen.

Urząd ds. dziecka, który jest organem pomocniczym sądu, współpracującym z nim i mającym rolę doradczą, czy 18 wyspecjalizowanych sądów, które orzekają w sprawach związanych z uprowadzeniami to przykłady jak nasi sąsiedzi z Niemiec radzą sobie z problemami związanymi z migracja i uprowadzeniami dzieci.

Urząd ds. dziecka ma bardzo szerokie kompetencje jeżeli chodzi o kwestię interwencji w sytuacji uprowadzenia dziecka.

Na zakończenie Prezes NRA adw. Joanna Agacka-Indecka podkreśliła znaczenie obecnie funkcjonującej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, w której programie zgodnie z postulatami Rady Adwokackiej mają się znaleźć zagadnienia związane z europejskim prawem rodzinnym, oraz jego stosowaniem w naszym porządku prawnym.

Warto dodać, co niejednokrotnie było podkreślane na konferencji, że wchodzące w życie 1 lipca 2009 roku znowelizowane przepisy kodeksu postępowania cywilnego dostosowują nasze prawo do przepisów prawa unijnego.

Anna Sergiej

Zobacz także:

TK: Niezgodna z konstytucją definicja ustawowa

Europejski Kongres Gospodarczy