W dniu 1 grudnia 2009 roku wszedł w życie Traktat lizboński. Zgodnie z nim w ławach Parlamentu europejskiego zasiądzie 8 posłów z 12 państw członkowskich.

Na mocy Traktatu z Lizbony niemal wszystkie decyzje zapadać będą w ramach "zwykłej procedury legislacyjnej", w której Parlament i Rada są równoprawnymi legislatorami. Zmieniona została także procedura budżetowa, gdzie Parlament uzyskał jednakowe prawa z Radą w stosunku do decyzji dotyczących budżetu UE.

Procedura powoływania przewodniczącego Komisji Europejskiej uległa zmianie, z tego względu, że kompetencje Parlamentu uległy wzmocnieniu. Pozostałe zmiany w regulaminie uwzględniają ponadto prawny charakter Karty Praw Podstawowych, prawo Parlamentu do inicjowania zmian w traktatach i rosnące zaangażowanie parlamentów narodowych w proces legislacyjny.

W myśl postanowień Traktatu utworzone zostały dwa stanowiska – prezydenta Rady Europejskiej (zwanego "prezydentem Europy") oraz wysokiego przedstawiciela ds. Polityki zagranicznej. Pierwsze stanowisko piastuje Belg Herman Van Rompuy, a drugie – Brytyjka Catherine Ashton.

PE/AS

Zobacz także:

PE przygotowany na wejście w życie Traktatu z Lizbony