Komisarz ds. polityki regionalnej Paweł Samecki przedstawił szczegóły dotyczące wkładu UE w zwalczanie przestępczości zorganizowanej w południowych Włoszech.

Kwota w wysokości 64 mln euro ze środków unijnej polityki spójności przeznaczone zostanie w latach 2007-2013 na zagospodarowanie mienia skonfiskowanego mafii. Decyzja o udzieleniu wsparcia zapadła w związku z sukcesem projektu pilotażowego, w ramach którego dzięki 11 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) pięćdziesiąt posiadłości, należących wcześniej do mafii, udało się przekształcić w placówki edukacyjne, gospodarstwa agroturystyczne oraz inne, zgodne z prawem, przedsięwzięcia.

„Jedną z największych przeszkód dla rozwoju gospodarczego w regionie Mezzogiorno jest zorganizowana przestępczość, której cień jest wszechobecny. Z dumą podzielę się pozytywnymi wieściami – w jaki sposób dzięki funduszom z UE Włochy uzyskują wsparcie w realizacji inicjatyw w zakresie przekształcania skonfiskowanego mafii mienia, tworzenia nowych miejsc pracy – w szczególności dla młodych ludzi – oraz w niesieniu nadziei dla regionów dotkniętych od wielu lat plagą bezrobocia i przestępczości” – powiedział komisarz Samecki.

Zorganizowana przestępczość na przeszkodzie rozwojowi gospodarczemu

Ponieważ zorganizowana przestępczość stanowi jedną z najważniejszych przeszkód dla rozwoju regionu, jej likwidacja jest warunkiem koniecznym dla wzrostu produktywności i przyciągnięcia na południe Włoch tak bardzo potrzebnych inwestycji. Na konferencji prasowej, która ma odbyć się dziś w Brukseli, komisarz Samecki wspólnie z ekspertami z Włoch wyjaśni, w jaki sposób polityka spójności wspiera władze w walce z mafią.

UE współfinansuje multiregionalny program „Security for Development” („Bezpieczeństwo dla rozwoju”) o budżecie w wysokoś ci 1,2 mld euro (z tego 579 mln euro z EFRR) na lata 2007-13. Jego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa w czterech regionach południowych Włoszech – Kalabrii, Kampanii, Apulii oraz Sycylii. Z powyższej kwoty 91 mln euro (45,5 mln z EFRR) wesprze projekty zagospodarowania gruntu i majątku należącego uprzednio do mafii. W ramach programów regionalnych na ten sam cel przeznaczone zostanie dodatkowo 36,5 mln euro (z EFRR – 18,25 mln euro).

Ważne projekty sukcesem dzięki wsparciu UE

O własnych doświadczeniach z realizacji projektów zmiany zagospodarowania przejętego mienia opowiedzą Lucio Guarino, kierujący sycylijskim stowarzyszeniem na rzecz „rozwoju i praworządności” oraz Giovanni Allucci, dyrektor Agrorinasce – firmy z Kampanii specjalizującej się w dziedzinie innowacyjności terytorialnej. Głos na dzisiejszej konferencji zabiorą także Nicola Izzo, wiceszef włoskich sił policyjnych, oraz Antonio Maruccia, komisarz odpowiedzialny za zarządzanie majątkiem odebranym organizacjom przestępczym.

Przedstawione zostaną następujące inicjatywy:

· „Giardino della memoria” w San Giuseppe Jato (Palermo) – „ogród pamięci” utworzony na gruncie skonfiskowanym osławionemu Giovanniemu Brusce, skazanemu na dożywocie za ponad sto morderstw, w tym za brutalne zabójstwo Giuseppe Di Matteo. Na zlecenie Bruski – Di Matteo, piętnastoletni syn policyjnego informatora, został porwany, a po 779 dniach – uduszony. Zwłoki rozpuszczono w kwasie. Ogród stanowi obecnie plac zabaw, upamiętniający dzieci i młodzież będące ofiarami mafii. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 931 tys. euro (z czego połowa z EFRR).

· „Terre di Corleone” – ośrodek rolniczy i gospodarstwo turystyczne w Corleone (Palermo), utworzone na terenie dawnej posiadłości Salvatore Riin y, zwanego „szefem szefów”. Riina, odpowiedzialny za zamordowanie trzech sędziów, dwóch lokalnych polityków i innych osób zaangażowanych w walkę z mafią, odsiaduje aktualnie wielokrotne dożywocie. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 606 292 euro (z czego połowa z EFRR).

· Winiarnia „Centopassi”, wybudowana na gruncie o powierzchni 1,7 ha w San Cipirello (Palermo). Każda pochodząca z niej butelka poświęcona jest jednej ofierze mafii. Nieruchomość skonfiskowano Giovanniemu Genovese, odsiadującego od 2007 r. wyrok za wymuszenia i inną działalność przestępczą. Całkowity koszt inwestycji wyniósł niemal 426 tys. euro (z czego połowa z EFRR).

· Ośrodek młodzieżowy „San Marcelino” – zbudowany na terenie skonfiskowanym byłemu szefowi Camorry Giorgio Marano (obecnie, od 2008 r., w więzieniu). Ośrodek oferuje różnorodne zajęcia edukacyjno-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży, a ponadto aktualnie mieści się w nim komenda miejscowej policji. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 516 tys. euro (z czego połowa z EFRR).

Projekty te są żywym dowodem na to, że prowadzona przez włoskie władze twarda polityka konfiskaty mienia przynosi zyski – zarówno w wymiarze ekonomicznym, jak i społecznym. Dzięki nim miejscowa ludność widzi, że można skutecznie prowadzić działalność zgodną z prawem i rentowną. Oprócz tego nowe placówki socjalno-edukacyjne pomagają młodzieży w dokonaniu wyboru innego niż wejście na drogę przestępczości.

Informacje ogólne

Włochy są trzecim największym, po Polsce i Hiszpanii, beneficjentem unijnej polityki spójności. W latach 2007-2013 Włochy skorzystają z pomocy finansowej na kwotę 28,8 mld euro – 21,9 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz 6,9 mld euro z Europejskiego Funduszu Socjalnego (EFS).

Oprócz tego Włochy otrzymają wsparcie na kwotę 8,29 mld euro z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz 0,42 mld euro Europejskiego Funduszu Rybackiego (EFR).

KE/UKIE/AS

Zobacz także:

Prawa osobowe także dla nienarodzonych