Dnia 21 lipca 2009 r. TK rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący wyłączenia dopuszczalności wznowienia postępowania sądowego w sprawach wyborczych.

Trybunał Konstytucyjny, na początku rozprawy, odniósł się negatywnie do wniosku Marszałka Sejmu o rozpoznanie sprawy w pełnym składzie. W efekcie, w składzie pięcio osobowym, orzekł, że:

- art. 91 ust. 3 zdanie drugie ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie, w jakim wyłącza dopuszczalność wznowienia postępowania, jest niezgodny z art. 45 ust. 1 oraz art. 77 ust. 2 konstytucji.

- art. 74 ust. 3 zdanie drugie ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. - Ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego w zakresie, w jakim wyłącza dopuszczalność wznowienia postępowania, jest niezgodny z art. 45 ust. 1 oraz art. 77 ust. 2 konstytucji.
- art. 80 ust. 2 zdanie piąte ustawy z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie, w jakim wyłącza dopuszczalność wznowienia postępowania, jest niezgodny z art. 45 ust. 1 oraz art. 77 ust. 2 konstytucji.

Za takim rozstrzygnięciem opowiadał się RPO i Prokurator Generalny, przeciw był Marszałek Sejmu, który twierdził, że postępowanie w sprawach wyborczych powinno skończyć się wraz z końcem kampanii wyborczej. Podkreślał także, że takie rozwiązanie nie zamyka zainteresowanym drogi do sądu, gdyż mogą oni dochodzić swoich praw w innych postępowaniach.

TK stwierdził jednak, że wyłączenie możliwości wzruszenia wcześniej wydanego orzeczenia narusza konstytucyjne prawo do rozpatrzenia sprawy w sprawiedliwym postępowaniu. Orzekł niekonstytucyjność przepisów w zakresie określonym we wniosku, biorąc pod uwagę miedzy innymi fakt, że takie orzeczenie otworzy drogę do zastosowania istniejącej instytucji wznowienia postępowania przewidzianej w kodeksie postępowania cywilnego bez konieczności wprowadzenia dodatkowych zmian prawodawczych.

Rozprawie przewodniczył sędzia TK Mirosław Wyrzykowski, a sprawozdawcą był wiceprezes TK Janusz Niemcewicz.

Katarzyna Kęska

Sygn. 7/09

Zobacz także:

Egzekwowanie praw konsumentów Europie

Wakacje TK i rozprawa we wrześniu