Sejm przyjął 4 z 5 senackich poprawek do noweli Prawa prasowego. Nowelizacja ustanawia sprostowania jedyną formą reakcji na publikacje prasowe.

Celem nowelizacji jest dostosowanie prawa do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego z 5 maja 2004 r. i 1 grudnia 2010 r.

Nowelizacja zakłada, że jedyną reakcją na publikacje prasowe będzie sprostowanie tj. oświadczenie dotyczące informacji faktycznych. W ustawie zrezygnowano z istniejącej obok sprostowania instytucji tzw. odpowiedzi na stwierdzenie zagrażające dobrom osobistym.

Ponadto z prawa prasowego został wyeliminowany przepis przewidujący karanie redaktorów naczelnych za uchylanie się od publikacji sprostowań i publikowanie ich niezgodnie z ustawą. Wyłączną drogą dochodzenia roszczeń będą przepisy prawa cywilnego.

Zobacz: Senat przyjął z poprawkami nowelizację Prawa prasowego

W dniu 3 sierpnia 2012 roku Senat rozpatrzył ustawę i uchwalił do niej pięć poprawek, z których cztery zostały przyjęte przez Sejm. Jest to między innymi poprawka doprecyzowująca, że sprostowanie powinno być opublikowane taką samą czcionką, co materiał, którego dotyczy.

Ponadto Sejm podzielił stanowisko Senatu, że od orzeczeń w sprawach o publikację sprostowań stronom powinna przysługiwać skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego.

W zaakceptowanych poprawkach znalazła się też propozycja wprowadzenia przepisu przejściowego. Dla wniosków o sprostowania, które w związku ze zmianą przepisów nie mogły być wystosowane lub uwzględnione przez redakcję 21-dniowy termin na wystosowanie sprostowania będzie biegł od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. Także od wejścia w życie niniejszej ustawy będą biegły terminy na rozpatrzenie sprawy przez sąd I i II instancji, jeżeli pozew lub apelacja były wniesione przed tym dniem.

PS/źródło:Sejm RP

Zobacz także:

ETPC: Odpowiedzialność karna za brak sprostowania narusza wolność słowa

Przepisy dotyczące sprostowania i odpowiedzi utraciły moc