W Ministerstwie Sprawiedliwości obyło się spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Praw Ojca i Dziecka, które miało na celu przedstawienie projektów zmian przygotowanych przez Ministerstwo, w przepisach dotyczących zasad wykonywania orzeczeń sądowych, dotyczących kontaktów z dzieckiem w przypadku sporu na tym tle między jego opiekunami.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało w związku z powyższym nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego, która m.in. przewiduje wysokie kary pieniężne dla rodzica utrudniającego kontakty z dzieckiem drugiemu z rodziców. Powyższa zmiana został dnia 27 kwietnia przyjęta przez Radę Ministrów.

Zaproponowano także dwuetapową procedurę wykonywania orzeczeń sądowych dotyczących kontaktów z dzieckiem.

W pierwszym etapie, za każde naruszenie prawa do kontaktu z dzieckiem, sąd zagrozi nakazaniem zapłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz uprawnionego do takich spotkań.

Z kolei w drugim etapie, jeżeli orzeczenie sądu o kontaktach z dzieckiem nie jest realizowane, to na wniosek uprawnionego, sąd nakaże zapłatę określonej sumy pieniężnej, obliczając jej wysokość proporcjonalnie do liczby naruszeń.

Nowe przepisy zakładają także, że gdy sądowe nakazanie zapłaty nie doprowadzi do wykonania orzeczenia o kontaktach to sąd zleci kuratorowi przymusowe odebranie dziecka. Sąd będzie musiał jednak określić w jakim czasie od uprawomocnienia się postanowienia, ten środek ma być stosowany.

Zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany spotkały się z poparciem Stowarzyszenia Centrum Praw Ojca i Dziecka.

W spotkaniu udział wzięli Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Zbigniew Wrona oraz Ireneusz Dzierżęga Prezes Zarządu Stowarzyszenia Centrum Praw Ojca i Dziecka.

PS/MS