Sejm w głosowaniu odrzucił poprawkę Senatu do ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej, która zakazywała homoseksualistom pełnienia funkcji rodziców zastępczych i prowadzenia rodzinnych domów dziecka.

Na etapie senackim ustawa o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej zyskała wiele poprawek. W głosowaniu w Sejmie, odrzucono część z nich. Odrzucona została poprawka odnośnie zakazu pełnienia homoseksualistom funkcji rodziców zastępczych i prowadzenia rodzinnych domów dziecka. Poprawkę negatywnie zaopiniowały sejmowe komisje. W dyskusji w komisjach oraz podczas debaty plenarnej odzywały się głosy, że zapis takowy byłby niezgodny z konstytucją oraz prawem europejskim. Senat stał na stanowisku, że zgłoszone przez senatorów poprawki, nie są objęte zakresem prawa Unii Europejskiej.

Zobacz: Nowe zasady przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Senackie poprawki

Sejm przyjął 60 z 62 poprawek zaproponowanych przez Senat. Odrzucił poprawkę dotyczącą orientacji seksualnej oraz poprawkę umożliwiającą, w szczególnych przypadkach, zwiększenie maksymalnej liczby dzieci w placówce opiekuńczo-terapeutycznej z 30 do 45 osób. Posłowie poparli również poprawkę, która dotyczyła tego, iż w pierwszych trzech latach obowiązywania ustawy obligatoryjnie opieką koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej objęte będą te rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka, które mają doświadczenie krótsze niż trzy lata. Pozostałe rodziny mogą, ale nie muszą być objęte opieką koordynatora - w ich przypadku funkcję tę pełnić może organizator rodzinnej pieczy zastępczej. Po trzech latach wszystkie rodziny powinny znaleźć się pod opieką koordynatora.

Zobacz: Pomoc rodzinom zastępczym w opinii NIK

Założenia ustawy

Główne założenie ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej to zapewnienie wsparcia rodzinom z problemami, a tym samym ograniczenie odbierania im dzieci. Ustawa wprowadzi funkcję asystenta rodziny. Zadaniem asystenta rodziny będzie pomoc w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, wspieranie w prowadzeniu domu i innych codziennych czynnościach. Ustawa ma zapewnić wsparcie rodzinom zastępczym.

Wprowadzi tzw. rodziny pomocowe, które mają pomagać rodzicom zastępczym, oraz funkcję koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej. Zgodnie z ustawą, do instytucjonalnych placówek opiekuńczych trafią tylko dzieci powyżej 10. roku życia, wymagające szczególnej opieki lub mające trudności z przystosowaniem się do życia w rodzinie. Młodsze dzieci będą mogły być umieszczane w tych placówkach tylko w wyjątkowych przypadkach. W placówce nie będzie mogło przebywać więcej niż 14 wychowanków. Ustawa skraca również procedury dotyczące adopcji. Wszystkie adopcje będą odbywać się przy udziale ośrodka adopcyjnego. Dotyczyć to będzie także adopcji ze wskazaniem. Zadaniem Sądu będzie orzec, czy rodzina, którą wskazali rodzice, może adoptować dziecko.

RO/ sejm.gov.pl

Zobacz także:

Postępowanie w sprawach nieletnich w opinii KRS

Ustawa żłobkowa weszła w życie