W akcji powodziowej oraz przy usuwaniu skutków powodzi uczestniczą 74 jednostkiorganizacyjne Służby Więziennej.

Od 19 maja do dnia 5 czerwca 2010 r. zakłady karne i areszty śledcze skierowały do zatrudnienia bezpośrednio w akcji powodziowej lub przy usuwaniu jej skutków 7232 osadzonych.

Przy umacnianiu wałów przeciwpowodziowych oraz niesieniu pomocy powodzianom uczestniczyło także 1582 funkcjonariuszy i 3 pracowników cywilnych. Osadzeni pracowali przy umacnianiu wałów przeciwpowodziowych w ponad 75 miejscowościach.

Obecnie gotowość do zatrudnienia w akcji powodziowej zgłasza ok. 4660 osadzonych z jednostek penitencjarnych w całym kraju.

Największe zaangażowanie w akcji powodziowej wykazali funkcjonariusze, pracownicy Służby Więziennej i osadzeni Okręgowych Inspektoratów Służby Więziennej we Wrocławiu, w Rzeszowie, w Lublinie, w Poznaniu, w Warszawie i w Bydgoszczy.

Koordynacją działań podejmowanych przez Służbę Więzienną w celu niesienia pomocy ludności w walce z powodzią i usuwania jej skutków zajmuje się, powołany 19 maja 2010 r. przy Centralnym Zarządzie Służby Więziennej, Zespół Antykryzysowy.

W 15 Okręgowych Inspektoratach Służby Więziennej oraz w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej, w których wystąpiło realne zagrożenie powodziowe, także powołano sztaby antykryzysowe. Ich zadaniem jest m.in. współpraca z Wojewódzkimi i

Miejskimi Centrami Zarządzania Kryzysowego, a także z jednostkami samorządu terytorialnego.

MS/AS