W dniu 27 czerwca minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski oraz komendant główny policji Andrzej Matejuk wzięli udział w konferencji dotyczącej Karty Praw Ofiar Wypadków Drogowych. Karta jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Sprawiedliwości, MSWiA i Polskiej Izby Ubezpieczeń. Będą ją rozdawali policjanci.

W ubiegłym roku Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło realizację nowatorskiego przedsięwzięcia, którego adresatem są osoby pokrzywdzone w wyniku wypadków komunikacyjnych.

Do współpracy zostali zaproszeni przedstawiciele Rady do Spraw Pokrzywdzonych Przestępstwem przy Ministrze Sprawiedliwości, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendy Głównej Policji oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz ofiar wypadków drogowych.

W styczniu 2011 roku do prac włączyli się również przedstawicie Polskiej Izby Ubezpieczeń - organizacji, reprezentującej wszystkie zakłady ubezpieczeń działające w Polsce. W ramach tej inicjatywy w maju 2011 roku została opracowana Karta Praw Ofiar Wypadków Drogowych. Karta zawiera informacje niezbędne ofiarom wypadków drogowych m.in. obowiązki służb, które jako pierwsze przybywają na miejsce zdarzenia.

Karta jest dokumentem, w którym zwięźle wymieniono uprawnienia, jakie przysługują pokrzywdzonym w wypadkach drogowych oraz wskazano, w jaki sposób są realizowane.

Praktycznie każdy zakład ubezpieczeń prowadząc bieżącą działalność ma do czynienia z uczestnikami wypadków drogowych.

Analizując sytuację ofiar wypadków drogowych należy przyjąć, iż potrzebują one przede wszystkim zwięzłej informacji o uprawnieniach, jakie im przysługują w związku z wypadkiem. W związku z tym zostały zebrane informacje o działaniach, do jakich są zobowiązane poszczególne resorty oraz zakłady ubezpieczeń wobec pokrzywdzonych w wyniku wypadków komunikacyjnych, a następnie wyprowadzone z nich uprawnienia osób, do których skierowana jest pomoc.

Kolejnym krokiem było przedstawienie tych uprawnień w najbardziej przystępny sposób, a następnie wybranie optymalnego sposobu dotarcia do zainteresowanych.

Efektem tych prac jest opracowana w maju tego roku Karta Praw Ofiar Wypadków Drogowych. Druk Karty sfinansowała Polska Izba Ubezpieczeń. W dokumencie zwięźle wymieniono uprawnienia, jakie przysługują pokrzywdzonym w wypadkach drogowych oraz wskazano, w jaki sposób są realizowane. Dokument został opracowany w taki sposób, by ofiara wypadku wiedziała krok po kroku, co robić i czego może oczekiwać od poszczególnych służb.

Dystrybucja Karty odbędzie się – między innymi – poprzez jej opublikowanie na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl) oraz na stronie www.pokrzywdzeni gov.pl.

Ministerstwo Sprawiedliwości zwracało się do innych państw europejskich z prośbą o przekazanie swoich doświadczeń w zakresie niesienia pomocy ofiarom wypadków drogowych. Jak się okazało, opracowanie Karty Praw Ofiar Wypadków Drogowych było działaniem pionierskim, ponieważ podobnego rodzaju dokumentu nie opracowano w żadnym kraju europejskim. Niektóre państwa jeśli zdecydowały się na pewne pogrupowane informacji przeznaczonych dla ofiar wypadków drogowych, zamieściły je bądź w kodeksach karnych, bądź w obszernych, swoistych przewodnikach.

- Kolejnym krokiem, jaki zamierzamy podjąć wobec pokrzywdzonych w wypadkach, będzie opracowanie dla poszczególnych służb standardów postępowania z ofiarami wypadków drogowych – zapowiedział Minister Krzysztof Kwiatkowski.

PS/Źródło:MS

Zobacz także:

MS: ''Ofiary wypadków drogowych - nasza wspólna odpowiedzialność''

Koalicja na rzecz poszkodowanych w wypadkach