Ministerstwo Sprawiedliwości wydało publikację nt. „Spotkania edukacyjne w szkołach średnich i wyższych dotyczące funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości”, w której podsumowało blisko 120 spotkań edukacyjnych, jakie odbyły się na terenie całego kraju w ramach projektu „Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości”. Już w czerwcu nakład 2100 egzemplarzy trafi do szkół biorących udział w projekcie oraz kuratoriów na terenie całej Polski.

W spotkaniach wzięło udział ponad 7 tysięcy uczniów szkół średnich oraz przeszło 1700 studentów.

Na spotkaniach poruszone zostały zagadnienia dotyczące praw ofiar przestępstw, zapobiegania i zwalczania przemocy wobec dzieci i młodzieży, bezpieczeństwa w Internecie, obowiązku wynikającego z bycia świadkiem w sądzie oraz problematyki związanej z organizacją i funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości.

Młodzież akademicka zapoznała się z prawami i obowiązkami świadków oraz ofiar przestępstw, jak również z procedurami mediacyjnymi, jako alternatywną metodą rozwiązywania sporów. Poruszane zostały również zagadnienia dotyczące zagrożeń, jakie niesie za sobą zażywanie dopalaczy i innych substancji niebezpiecznych dla zdrowia

Najciekawszym elementem spotkań, zdaniem uczniów oraz „obserwatorów”, była symulacja rozprawy sądowej w sprawie karnej dotyczącej przestępstwa rozboju, podczas której uczestniczący otrzymali konkretne role do odegrania w tym oskarżonego, prokuratora, adwokata, świadka czy policjanta. W ten właśnie praktyczny i nowoczesny sposób, młodzież otrzymała solidną dawkę wiedzy z zakresu prawa.

Scenariusz spotkań edukacyjnych ukierunkowany był na praktyczną stronę omawianych zagadnień. Każdy z trzech realizowanych programów dostosowany został do potrzeb i poziomu uczestników, odnosząc się do rzeczywistych problemów dziejących się w zakresie omawianego procesu tj. sprawy sądowej czy np. mediacji.

Publikacja dostępna jest na stronie resortu sprawiedliwości.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

Specjalny numer kwartalnika ''Na wokandzie'' już jest

Szósty numer E-przeglądu Arbitrażowego już jest