statystyki

W tym roku rozliczysz się z fiskusem przez Internet

09.04.2009, 06:51; Aktualizacja: 19.03.2011, 02:00
Podpisana przez Prezydenta nowelizacja ordynacji podatkowej umożliwia zniesienie obowiązku posiadania przez podatnika kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Wymóg posiadania podpisu elektronicznego był wymieniany jako główna przyczyna niewielkiej popularności elektronicznych rozliczeń z fiskusem. Dzięki temu jeszcze w 2009 roku każdy będzie mógł wysłać swój PIT przez Internet. Dodatkowo zniesiono konieczność zawiadamiania naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze składania deklaracji podatkowej przez Internet. Podatnik będzie jedynie jednorazowo składał naczelnikowi US pełnomocnictwo do przesyłania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Ponadto podatnik rozliczający się z fiskusem przez Internet zostanie zwolniony z opłaty skarbowej, którą dotychczas musiał uiszczać. Ustawa wchodzi w życie w dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Wprowadzenie zmian wymaga wydania przez ministra finansów odpowiedniego rozporządzenia. Brak vacatio legis umożliwi podatnikom złożenie PIT-ów jeszcze za rok 2008.


Pozostało jeszcze 5% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane