W sytuacji wniosku komornika sądowego o przeniesienie do innego rewiru komorniczego decyzja leży w gestii Ministra Sprawiedliwości.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpoznał sprawę dotyczącą umorzenia decyzji o przeniesieniu ze stanowiska komornika sądowego.

Komornik wykonujący swój zawód w Gorzowie Wielkopolskim zwrócił się do ministra sprawiedliwości o przeniesienie go do rewiru szczecińskiego. Minister wyraził zgodę na przeniesienie do innej izby. Taka decyzja wywołała sprzeciw Rady Okręgowej Izby Komorniczej w Szczecinie, komornika odchodzącego ze swojego stanowiska, oraz asystenta komornika, liczącego na otrzymanie tego stanowiska.

Również negatywna opinia Prezesa Rady Komorniczej o kandydacie na stanowisko w Szczecińskiej izbie nie zmieniła decyzji Ministra, który również w II instancji ją podtrzymał.

Sąd oddalił skargę Rady Okręgowej Izby Komorniczej, tym samym podzielił stanowisko Ministra Sprawiedliwości.

Sąd uznał również, że zastępca komornika nie może wnosić sprzeciwu na decyzję MS, gdyż w postępowaniu ma wyłącznie interes faktyczny, natomiast interes prawny może mieć w tej sytuacji jedynie Rada Okręgowej Izby komorniczej.

Sąd uznał, że MS działał na podstawie art. 15b. 1. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o komornikach sądowych i egzekucji zgodnie z którym Minister Sprawiedliwości, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Komorniczej oraz prezesa właściwego sądu apelacyjnego, może przenieść komornika, za jego zgodą lub na jego wniosek, na stanowisko komornika w innym rewirze komorniczym, jeżeli przemawiają za tym potrzeby prawidłowego i sprawnego prowadzenia czynności.

W opinii Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego te przesłanki zostały zachowane, co jednocześnie potwierdza słuszność decyzji ministra sprawiedliwości.

Sygn.akt VI SA/Wa 2094/08

Anna Sergiej

Zobacz także:

Kilku komorników w jednym rewirze komorniczym?

Egzamin konkursowy na aplikację komorniczą