Warszawski Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpoznał sprawę dotyczącą skargi na decyzję Ministra Sprawiedliwości w sprawie wpisu na listę radców prawnych. Odmawiając wpisu na listę należy brać pod uwagę dotychczasową praktykę-uznał sąd.

Skarżąca po zdaniu egzaminu kończącego aplikację prokuratorską wystąpiła do Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych o wpis na listę radców. Decyzja organu w tej sprawie była negatywna.

Odmowa wpisu na listę radców prawnych była konsekwencją interpretacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w którym z dniem 31 grudnia 2006 r. art.25 ust.1.pkt 2 ustawy o radcach prawnych utracił swoją moc prawną w zakresie

Przepis ten utracił moc obowiązywania, ale tylko odnośnie osób nie posiadających żadnej praktyki, której skarżąca nie zdołała wykazać.

Skarżąca odwołała się od tej decyzji twierdząc, że jej praktyka w zawodzie jest wystarczająca, a wniosek o wpis na listę radców prawnych złożyła jeszcze w chwili obowiązywania art.25 ust.1.pkt 2 ustawy o radcach.

Prezydium OIRP uchyliło uchwałę organu niższej instancji, z czym nie zgodził się Minister Sprawiedliwości. Zdaniem Ministra skarżąca nie wykazała się żadna praktyką, co powoduje, iż podjęta uchwała jest bezzasadna.

Skarżąca na powyższą decyzję złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zarzuciła przekroczenie terminu 30-dniowego jaki ma Minister Sprawiedliwości na złożenie sprzeciwu od decyzji OIRP.

Sąd nie przychylił się jednak do wniosku i oddalił skargę, tym samym podzielając opinię Ministra Sprawiedliwości.

W uzasadnieniu sąd podał, iż termin do złożenia sprzeciwu przez MS de facto nie został przekroczony, gdyż liczy się 30 dni od otrzymania uchwały przez Ministra Sprawiedliwości.

Sąd przytoczył dodatkowy argument, iż decyzja o wpisie na listę radców prawnych ma charakter konstytutywny, więc organ podejmuje ją na mocy obowiązujących przepisów w danym momencie, a nie na podstawie przepisów obowiązujących w chwili złożenia wniosku-co podnosiła skarżąca.

Tym samym WSA w Warszawie podzielił decyzje organu I instancji samorządu radcowskiego, oraz Ministra Sprawiedliwości.

Sygn. Akt. VI SA/Wa/870/07

Anna Sergiej

Zobacz także:

WSA: Niezaliczone kolokwium podstawą do skreślenia z listy aplikantów?