Wojewódzki sąd Administracyjny w Warszawie odroczył wydanie wyroku w sprawie ustalenia wyniku egzaminu konkursowego na aplikacje radcowską w 2008 roku. Wątpliwości sądu dotyczyły rzekomych błędów w egzaminie testowym.

Decyzją z dnia 20 stycznia 2009 roku minister sprawiedliwości po rozpoznaniu uchwały Komisji Egzaminacyjne do spraw aplikacji radcowskiej Izby Warszawskiej w sprawie odmowy wpisu na listę aplikantów radcowskich oddalił zarzuty skarżącego.

Kontrowersje doktrynalne

Zarzuty skarżącego zostały oddalone, mimo iż do pozytywnego zaliczenia egzaminu konkursowego zabrakło mu 1 punktu.

Wśród zakwestionowanych pytań znalazły się pytania numer: 98, 99, 187, 193, oraz 206. W opinii skarżącego pytania nie zostały skonstruowane w sposób jasny, tym samym odpowiedź na nie mogła być tylko jedna.

Taka sytuacja jest niedopuszczalna w odniesieniu do świeżych adeptów wydziałów prawa. Tym bardziej, że wiele z tych pytań budzi kontrowersje i sprzeczne opinie w doktrynie, z tego faktu jednoznaczna odpowiedź jest praktycznie niemożliwa.

Konieczność jasnego formułowanie pytań

Jak podkreślił skarżący pytania takie nie powinny znaleźć się w teście, lub powinny być sformułowane w sposób jasny i precyzyjny.

WSA odroczył wyrok w powyższej sprawie na dzień 18 czerwca 2009 roku.

Dodajmy, że w podobnej sprawie, którą WSA rozpoznawał 5 czerwca 2009 skarga został odrzucona. Sąd uznał ją za bezzasadną i nie przychylił się do twierdzeń skarżącego dotyczących niejasnych i budzący wątpliwości pytań.

Sygn. Akt. VI SA/Wa 585/09

Anna Sergiej

Zobacz także:

WSA: Brak uchybień w egzaminie na aplikację radcowską