W dniu 11 czerwca 2009 roku obchodzono Europejski Dzień Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi.Handel ludźmi najczęściej związany jest z wykorzystywaniem seksualnym; ofiary tego procederu często zmuszane są także do pracy, popełniania przestępstw, żebractwa; w grę wchodzą także handel organami czy nielegalna adopcja.

Międzynarodowe organizacje szacują, że ofiar handlu ludźmi związanych z Polską jako krajem pochodzenia, przeznaczenia i tranzytu może być nawet 15 tys. rocznie. W większości ofiarami są osoby w wieku 17-24 lat.

Handlarze ludźmi do werbowania swych ofiar często wykorzystują internet. Czasem ciekawe oferty przesyłają wprost na adresy wybranych osób, które zamieszczają swoje profile i zdjęcia na portalach internetowych. Zdarzają się też przypadki uprowadzeń.

Policja radzi, by przede wszystkim dobrze przygotować się do wyjazdu za granicę: dokładnie sprawdzić pracodawcę czy pośrednika, zostawić bliskim kopie swoich dokumentów, ustalić formy i terminy kontaktów, dobrze jest także ustalić hasło na wypadek, gdy pojawi się zagrożenie. Nie należy podpisywać żadnych dokumentów, których się nie rozumie, nie wolno uzależnić się finansowo od pośrednika ani oddać mu swoich dokumentów czy telefonu.

Gdy padniemy ofiarą handlarzy, należy szukać pomocy wszędzie, gdzie się da, np. na policji, w polskich palcówkach dyplomatycznych, organizacjach wspierających ofiary handlu ludźmi. Dobrze jest zabrać ze sobą numer telefonu odpowiedniej organizacji, a także numer telefonu POLAND DIRECT z kraju docelowego, który pozwala na połączenie się z rozmówcą w Polsce na jego koszt, jeśli wyrazi na to zgodę.

Walcząca z niewolnictwem organizacja "Free the Slaves" w Waszyngtonie szacuje, iż w dzisiejszym świecie istnieje ponad 27 mln niewolników, z czego 24 mln - w Azji. Globalnie roczny zysk z handlu ludźmi tylko do celów pracy przymusowej wynosi ponad 31 mld dolarów.

KWP Gdańsk/AS

Zobacz także:

Zwalczanie i zapobieganie handlowi ludźmi

III Konferencja Krajowa na temat Zwalczania i Zapobiegania Handlowi Ludźmi