Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych to kolejna organizacja zbiorowego zarządzania, której praktyki ograniczające konkurencję zakwestionował UOKiK.

SAWP zarządza prawami artystów wykonawców m.in. w zakresie utrwalania, zwielokrotniania, wprowadzania do obrotu, nadawania i reemitowania utworów.

W toku postępowania Urząd ustalił, że artyści wykonawcy, którzy oddawali Stowarzyszeniu swoje utwory pod ochronę nie mogli bezpośrednio samodzielnie decydować o warunkach wykorzystania ich utworów, jak i również powierzyć ich innej organizacji.

UOKiK zakwestionował utrudnianie możliwości wypowiedzenia umowy. We wzorcach stosowanych przez Stowarzyszenie znajdowało się postanowienie, zgodnie z którym do rozwiązania umowy dochodziło po upływie roku następującego po tym, w którym złożono wypowiedzenie. W efekcie taka praktyka mogła doprowadzić to tego, że artyści wykonawcy są związani umową przez okres nawet dwóch lat od momentu, gdy zdecydowali się ją rozwiązać. W ocenie Urzędu termin ten jest rażąco długi, a przez to ograniczający konkurencję.

W wyniku działań Urzędu SAWP zmienił niekorzystne warunki umów. Obecnie artysta wykonawca może zdecydować o wyłączeniu niektórych pól eksploatacji z zarządu sprawowanego przez Stowarzyszenie. Kilkakrotnie został również skrócony okres wypowiedzenia umowy.

Warto podkreślić, że stanowisko Prezesa Urzędu w opisywanej sprawie jest zbieżne z orzecznictwem europejskim. Komisja Europejska wielokrotnie podkreślała, że zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi powinno być dla twórców tak mało restrykcyjne, jak to możliwe. W zaleceniach kierowanych do państw członkowskich i do wszystkich podmiotów, które są zaangażowane w zarządzanie prawami autorskimi i pokrewnymi podkreśla się, że relacje między organizacjami zbiorowego zarządzania a osobami, na rzecz których działają powinny charakteryzować m.in. zasada swobody podmiotu zarządzającego prawami, swobody wyboru zakresu przedmiotowego zarządu a także sposobu, w jaki administrowane są prawa.

UOKIK/AS

Zobacz także:

Prawna sytuacja ojców-spotkanie z MS

TK: Ustawa o CBA częściowo niezgodna z Konstytucją