Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 60 mln kary za dyskryminowanie kontrahentów na przewoźnika PKP Cargo,

PKP Cargo głównie zajmuje się przewożeniem towarów w Polsce i poza jej granicami. Spółka jest trzecim w Europie i drugim w Unii Europejskiej przewoźnikiem kolejowym.

PKP Cargo posiada dominującą pozycję na rynku. W 2008 roku spółka wykonała ponad 70 proc. wszystkich przewozów kolejowych w Polsce. Zgodnie z polskim prawem posiadanie pozycji dominującej nie jest zakazane, niedozwolone są jednak praktyki, dzięki którym przedsiębiorca wykorzystuje swoją siłę rynkową ze szkodą dla konkurencji.

Z materiałów zgromadzonych w toku prowadzonego postępowania wynika, że PKP Cargo wykorzystuje swoją przewagę i narzuca części kontrahentów uciążliwe warunki współpracy.

Zasady stosowane przez PKP Cargo sprawiają, że kontrahenci zlecający przewóz na tej samej trasie, dokładnie takiej samej ilości takich samych towarów, wykorzystując również takie same rodzaje składów, mogą być traktowani niejednolicie.

W ocenie UOKiK tak skonstruowany system nie bazuje na obiektywnych kryteriach ekonomicznych, ale ma jedynie na celu ograniczenie możliwości prowadzenia działalności konkurencyjnej przez innych przewoźników oraz niedopuszczenie do rynku nowych podmiotów.

Na spółkę została nałożona kara finansowa ponad 60 mln zł. Na jej wysokość duży wpływ miało to, że PKP Cargo już kilkakrotnie karane było za naruszenia prawa antymonopolowego, w tym również za stosowanie podobnych praktyk.

W drugim postępowaniu, wszczętym na wniosek spółki Sped-Pro, Urząd sprawdzał, czy PKP Cargo różnicuje swoich kontrahentów, w ramach przyjętego systemu współpracy z klientami, obejmującego umowy zawierane na zasadach ogólnych, specjalne i wieloletnie, pomimo jednakowego - zdaniem wnioskodawcy - zakresu świadczonych usług.

W decyzji kończącej postępowanie UOKiK nie stwierdził stosowania przez spółkę praktyk ograniczających konkurencję.

Obie decyzje nie są prawomocne. Przysługuje od nich odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

UOKiK/AS

Zobacz także:

Sąd Najwyższy potwierdził decyzję UOKIK