W dniu 29 marca 2012 r. o godz. 9.00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący braku zwolnienia od podatku, alimentów ustalonych w ugodach sądowych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami alimenty na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia są zwolnione od podatku. Brak opodatkowania dotyczy również dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek pielęgnacyjny. Natomiast zgodnie z kwestionowanym art. 21 ust. 1 pkt 127 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnione są od podatku alimenty na rzecz innych osób niż wymienione powyżej, zasądzone przez sąd, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł.

Zobacz: TK: Zasady uznawania obywatelstwa polskiego zgodne z konstytucją

Zdaniem wnioskodawcy ustawodawca zróżnicował sytuację podatników uzależniając ją od sposobu ustalenia przychodów. Stosując zwolnienie od podatku tylko wobec alimentów zasądzonych wyrokami sądowymi wyłączył tę ulgę wobec alimentów ustalonych w umowach i w ugodach sądowych, co jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości.

Zobacz: TK : Wyłączenie prokuratora prowadzącego postępowanie przygotowawcze

W ocenie wnioskodawcy sytuacja, w której ustawodawca zachęca strony do zakończenia postępowania ugodą, a jednocześnie nakłada na osobę, która ją zaakceptowała, sankcję finansową w postaci obowiązku zapłacenia podatku od alimentów, narusza zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa.

PS/źródło:TK

Zobacz także:

TK orzekł w sprawie kryteriów podwyżek czynszów

TK: ZUS nie może bez ograniczeń weryfikować prawa do emerytury i renty