Zadania ukierunkowane na zapobieganie i przeciwdziałanie przemocy w rodzinie były jednymi z głównych tematów poruszanych podczas konferencji nt. „Szczęśliwa rodzina - wolna od przemocy”. Działania w przedmiotowym zakresie traktowane są przez ministerstwo sprawiedliwości jako priorytetowe.

Ministerstwo Sprawiedliwości wraz z podległymi resortowi jednostkami organizacyjnymi jest zaangażowane m.in. w realizację Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, w zakresie wszystkich przewidzianych Programem nurtów działań, czyli: strategii uprzedzających, interwencyjnych, wspierających oraz korekcyjno-edukacyjnych .

Spotkanie, objęte przez Ministra Sprawiedliwości honorowym patronatem, zorganizowali m.in. Stowarzyszenie „Damy Radę” oraz Krajowa Rada Komornicza.

W trakcie spotkania dyskutowano m.in. o Ustawie z dnia 10 czerwca 2010 roku o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (Dz.U Nr 125 poz. 842), która wyposażyła służby państwowe, zarówno Policję, prokuraturę, sądy, jak i kuratorską służbę sądową w nowe narzędzia do szybkiej i sprawnej reakcji na tego typu zjawiska.

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie - zmiany wprowadzone ustawą

Ustawa wprowadziła środek zapobiegawczy w postaci nakazania oskarżonemu o przestępstwo popełnione z użyciem przemocy na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej opuszczenie lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że oskarżony ponownie popełni przestępstwo z użyciem przemocy wobec tej osoby, zwłaszcza gdy popełnieniem takiego przestępstwa groził (art. 275 a kpk).

Ustawa wprowadziła także nowe rodzaje środków karnych w postaci nakazu opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym (art. 39 pkt 2e kk w zw. z art. 41a kk) oraz zakazu zbliżania się do pokrzywdzonego (art. 39 pkt 2b kk w zw. z art. 41a kk).

Nowelizacja wprowadziła również nowe rodzaje środków probacyjnych w postaci zakazu zbliżania się do pokrzywdzonego (art. 72 § 1 pkt 7a kk), a także osobne ujęcie w art. 72 § 1 pkt 6a uczestnictwa sprawcy w programach korekcyjno-edukacyjnych.

Nowe instytucje

Wprowadzone zostało obligatoryjne zarządzenie wykonania kary wobec skazanego za przestępstwo popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkujących wspólnie ze sprawcą dopuszczającego się ponownych zachowań przemocowych w okresie próby (art. 75 § 1 a kk).

Wprowadzono także obligatoryjne odwołanie warunkowego zwolnienia wobec zwolnionego skazanego za przestępstwo popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkujących wspólnie ze sprawcą dopuszczającego się ponownych zachowań przemocowych w okresie próby (art. 160 § 1a kkw).

Nowelizacja wprowadziła także nową procedurę z udziałem kuratora sądowego, dotyczącą wnioskowania do sądu o zarządzenie warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności oraz nowy tryb orzekania w przedmiocie zobowiązania sprawcy przemocy w rodzinie do opuszczenia mieszkania ( art. 11 a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie).



Minister przypomniał także, że w celu zapewnienia skutecznej realizacji postanowień wyżej wymienionej ustawy 29 listopada 2010 r. podpisał z Komendantem Głównym Policji oraz Dyrektorem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Porozumienie, dotyczące utworzenia i funkcjonowania telefonu interwencyjno-informacyjnego.

Porozumienie to stworzyło podwaliny uruchomienia przedmiotowego telefonu, którego założeniem jest wszechstronna i skuteczna pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem ze strony osób uprzednio skazanych za czyny z użyciem przemocy lub groźby jej użycia, w szczególności sprawców przemocy domowej.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

MS uruchomiło telefon dla osób pokrzywdzonych przestępstwem przemocy w rodzinie

Nowe zasady przeciwdziałania przemocy w rodzinie