Prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 roku o zmianie ustawy o partiach politycznych oraz niektórych innych ustaw, oraz ustawy z dnia 23 kwietnia o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.



Jeszcze na etapie tworzenia nowego prawa budowlanego różne organizacje profesjonalistów zawodowo związanych z architekturą, urbanistyką i budownictwem wyrażały swoje negatywne stanowisko w stosunku do zmian, jakie nowe prawo ma wprowadzać. Na ostatnim etapie prac legislacyjnych, po poprawkach dokonanych przez Senat, Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski otrzymał list z apelem o odrzucenie poprawek i krytyką całej nowelizacji. Protest ten, z dnia 16 marca 2009 r. podpisali: Izba Urbanistów, Izba Architektów, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Izba Inżynierów Budownictwa, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Izba Projektowania Budowlanego, Izba Gospodarcza Projektowania Architektonicznego, Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa.

23 kwietnia 2009 roku Sejm, wbrew wszystkim opiniom, uchwalił nowelizację ustawy Prawo budowlane, wraz z częścią poprawek Senatu.

Tydzień później, 30 kwietnia 2009 roku Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Prezydenta RP z wnioskiem o rozważenie możliwości skierowania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego w celu zbadania je Urbanistów Polskich, Izba Projektowania Budowlanego, Izba Gospodarcza Projektowania Architektonicznego, Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa.

Wobec powyższych argumentów, Prezydent zdecydował się zasięgnąć opinii Trybunału Konstytucyjnego w kwestii, czy ustawa nowelizująca prawo budowlane jest zgodna z Konstytucją RP.





PRP/AS

Zobacz także:

TK: Kilku komorników może działać w jednym rewirze

TK: Niekonstytucyjne przepisy o odpowiedzialności zawodowej doradców inwestycyjnych