Podwyższenie z 14 do 30 tys. euro progu, od którego powstaje obowiązek stosowania procedur przewidzianych w przepisach o zamówieniach publicznych, przewiduje przyjęty przez rząd projekt nowelizacji.

Podstawową zmianą, która dotyczy wszystkich kategorii zamawiających i przedmiotów udzielanych przez nich zamówień, jest podwyższenie z 14 do 30 tys. euro progu, od którego powstaje obowiązek stosowania procedur przewidzianych w przepisach o zamówieniach publicznych. Obecnie próg stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych wynosi 14 tys. euro i obowiązuje od ponad 6 lat.

Projekt przewiduje także inne rozwiązania wprowadzające ułatwienia przy udzielaniu zamówień publicznych przez zamawiających z sektora naukowo-badawczego.

Zobacz: Czy warto skorzystać z dialogu technicznego?

Przede wszystkim przewidziano rozszerzenie przesłanek - udzielenia zamówienia z wolnej ręki - na sytuacje, gdy przedmiotem zamówienia są rzeczy wytwarzane wyłącznie do celów prac badawczych, eksperymentalnych, naukowych lub rozwojowych, które nie służą prowadzeniu przez zamawiającego produkcji seryjnej, mającej na celu osiągnięcie rentowności rynkowej lub pokryciu kosztów badań lub rozwoju, oraz które mogą być świadczone tylko przez jednego wykonawcę.

Doprecyzowano, że ustawy Prawo zamówień publicznych nie stosuje się do zamówień, których przedmiotem są usługi w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych oraz świadczenie usług badawczych, które nie są w całości opłacane przez zamawiającego, lub z których korzyści, a nie tak jak obecnie własność, nie przypadają wyłącznie zamawiającemu dla potrzeb jego własnej działalności.

Projekt przewiduje także rozwiązania adresowane są do instytucji kultury, które stosując tryb zamówienia z wolnej ręki, angażują do swoich produkcji artystycznych wybitnych polskich i zagranicznych artystów. Nowa regulacja zwolni zamawiającego z żądania od uznanych twórców składania pisemnych oświadczeń o posiadanych umiejętnościach - ich potwierdzenie będzie stanowić uznany dorobek artystyczny.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

Rząd chce reformy urzędów pracy