Polska jest stroną 60 traktatów o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji, a także Traktatu Karty Energetycznej. W dniu 26 października konfederacja działająca przy Sądzie Arbitrażowym zorganizowała spotkanie w celu przybliżenia tematyki związanej z międzynarodowymi sporami inwestorów, a państwem.

Sala Ludwikowska Hotelu Polonia w Warszawie tłumnie wypełniła się uczestnikami swoistego sympozjum poświęconemu omówieniu regulacji, źródeł i konkretnych przykładów arbitrażu inwestycyjnego. Wśród zaproszonych gości nie brakowało wybitnych ekspertów z międzynarodowych kancelarii prawniczych. W rolę moderatorów wcielili się kolejno Dr Beata Gessel- Kalinowska vel Kalisz- wiceprezes Sądu Arbitrażowego przy PKPP Lewiatan, partner zarządzający Kancelarii GESSEL, Mec. Paweł Pietkiewicz - Przewodniczący Komitetu Nominacyjnego Sądu Arbitrażowego przy PKPP Lewiatan, a także Mec. Sylwester Pieckowski- Pierwszy Wiceprezes Sądu Arbitrażowego przy PKPP Lewiatan.
Zgodnie z programem konferencji na początku zaczęto omawiać przede wszystkim źródła regulacji prawnej arbitrażu inwestycyjnego. Swoje wystąpienie mieli tutaj Dr Marek Świątkowski, który poruszał zagadnienia związane z konstrukcją umowy o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji (BIT), a zarazem wspominał na bazie przykładów o swoistej niedoskonałości systemowej, tychże prawnych zastosowań.
Natomiast Mec. Bartosz Krużewski z Clifford Chance zaczął od postawienia tezy, „Państwo zawiera umowę i za nią odpowiada”. Później skupił się na krótkim odniesieniu do podmiotów gospodarczych, których kontrola państwowa może spowodować spór z zagranicznym inwestorem. W swoim wystąpieniu scharakteryzował ponadto pojęcie Traktatu Karty Energetycznej, jako uregulowań, nie koniecznie dobrze znanym wśród prawników i inwestorów branżowych. Blok wypowiedzi zakończył Dr Maciej Jamka - z kancelarii K&L Gates, który odnosił się do pojęcia inwestora, jako definiowanego podczas arbitrażu inwestycyjnego, a także o wykorzystywaniem BIT w niekoniecznie czystych zamiarach.
W dalszej części konferencji omawiano potrzeby zmian regulaminu arbitrażowego pod kątem prowadzenia sporów zgodnie ze zdaniem Prezesa Sądu Arbitrażowego, prof. Andrzeja Szumańskiego. Mec. Wojciech Jaworski z Allen& Overy, a także Mec. Andrzej Dąbek z Prokuratorii Generalnej SP, rozważali problematykę poufności inwestycyjnych sporów arbitrażowych. Pod koniec dnia swój głos w dyskusji dorzucili jeszcze dwaj znani profesorowie, a mianowicie Prof. Grzegorz Domański z kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka, a także Prof. Stanisław Sołtysiński z kancelarii Sołtysiński, Kawecki, Ślęzak. Pierwszy odniósł się do wpływu Unii Europejskiej na BIT, drugi zaś omawiał klauzulę największego uprzywilejowania w arbitrażu inwestycyjnym.
Konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, jak i sama tematyka, choćby ze względu na odpowiedzialność finansową, jaką może ponieść dane państwo w przypadku wyrządzenia szkody zagranicznemu inwestorowi z którego krajem została podpisana umowa o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji. W szczególności w obliczu przygotowywanych zmian przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Międzynarodowego Prawa Handlowego (UNCITRAL).

KS/Lewiatan

Zobacz także:

Mediacje - czy porozumienie lepsze niż proces?

Arbitraż w sprawach budowlanych