Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który zakłada wprowadzenie jednolitych zasad rekrutacji do przedszkoli i szkół.

Zgodnie z projektem do publicznych przedszkoli w pierwszej kolejności będą przyjmowane dzieci rodziców mieszkających w danej gminie. Jeżeli liczba dzieci będzie większa niż liczba wolnych miejsc wtedy przeprowadzone zostanie postępowanie rekrutacyjne. Pierwszeństwo będą miały dzieci niepełnosprawne, dzieci niepełnosprawnego rodzica, z niepełnosprawnym rodzeństwem, z rodzin wielodzietnych, objęte pieczą zastępczą oraz dzieci rodziców samotnie wychowujących- czytamy w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Na pozostałe miejsca dzieci będą przyjmowane zgodnie z dodatkowymi kryteriami określonymi przez gminę. Obligatoryjnie będą przyjmowane dzieci rodziców pracujących zawodowo. Przewiduje się również, że samorząd będzie mógł brać pod uwagę kryterium dochodowe.

Co więcej, zgodnie z projektem zakazane będzie oferowanie, obiecywanie czy udzielanie szkołom i nauczycielom jakichkolwiek korzyści w zamian za wybór określonego podręcznika.

Zobacz: Sejm: Nie będzie referendum w sprawie sześciolatków

Ponadto przedszkola będą mogły zatrudniać osoby do prowadzenia niektórych zajęć, np. rytmiki czy nauki obcego języka, pod warunkiem posiadania przez nie przygotowania specjalistycznego, bez wymogu przygotowania pedagogicznego.

Co więcej szkoła podstawowa oraz szkoła prowadząca kształcenie specjalne będzie zobowiązana - na wniosek rodziców - zapewnić opiekę świetlicową tym uczniom, którzy pozostają w niej dłużej ze względu na czas pracy rodziców. Zajęcia świetlicowe będą również organizowane dla tych uczniów, którzy np. ze względu na organizację dojazdu do szkoły, wymagają zapewnienia takiej opieki.

Projekt zakłada także, że gminy będą zwracać koszty przejazdu środkami komunikacji publicznej opiekunowi dziecka uczęszczającego do szkoły, do czasu ukończenia przez dziecko siódmego roku życia w sytuacji, gdy droga dziecka z domu do szkoły przekroczy odległość 3 km.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

MS chce podnosić świadomość prawną wśród uczniów