Ze sprawozdanie przedstawionego przez ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wynika, że 19 proc. badanych przyznało się do stosowania przemocy wobec dzieci, oraz pozostałych członków rodziny.

Sprawozdanie pokazuje, jak ważne jest przyjęcie przez parlament rządowego projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, a także przepisów przewidujących surowe kary dla pedofilów.

Propozycje zmian

Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie znajduje się obecnie w Sejmie. Zaproponowane przepisy wprowadzają m.in. zakaz kar cielesnych, możliwość zabrania dziecka z domu zagrożonego przemocą oraz nakaz opuszczenia lokalu przez sprawcę. Zgodnie z projektem ustawy, ofiary przemocy będą mogły także łatwiej uzyskać bezpłatne zaświadczenie lekarskie, wydawane np. przez lekarza pierwszego kontaktu czy lekarza pełniącego ostry dyżur w szpitalu, w którym określone zostaną przyczyny oraz rodzaj uszkodzeń ciała.

Przyzwolenie na bicie w społeczeństwie


Ze sprawozdania MPiPS wynika bowiem, że 24 proc. badanych nie ma nic przeciw biciu dzieci, 19 proc. uważa natomiast, że pogróżki i zastraszanie dziecka to jeszcze nie przemoc. Tylko 5 proc. ankietowanych uważa, że zjawisko przemocy wobec dzieci jest w Polsce powszechne.




Projekt nowelizacji kodeksu karnego


W Sejmie znajduje się również rządowy projekt nowelizacji ustawy - Kodeks karny, ustawy - Kodeks postępowania karnego, ustawy - Kodeks karny wykonawczy oraz ustawy o Policji. Przepisy zaostrzają odpowiedzialność karną za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności popełniane wobec osób poniżej 15 roku życia (gwałt pedofilski) lub członków najbliżej rodziny (gwałt kazirodczy). Zgodnie z projektem rządu, skazany za gwałt, po opuszczeniu zakładu karnego, będzie poddany przymusowemu leczeniu. Sąd będzie umieszczał sprawcę takiego czynu w zakładzie zamkniętym albo kierował go na leczenie ambulatoryjne do ośrodka prowadzącego terapię farmakologiczną i psychoterapię w celu obniżenia popędu seksualnego.

Pakiet ustaw przeciwdziałających przemocy rodzinie powinien zostać przyjęty przez Sejm na jesieni.


KPRM/AS

Zobacz także:

Poprawa sytuacji pokrzywdzonych

Ośrodki pomocy dla osób pokrzywdzonych