Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił apelację dwóch dziennikarzy „Wiadomości Wrzesińskich” w sprawie zarzutu ujawnienia tajnych informacji- informuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Tym samym został utrzymany w mocy wyrok sądu I instancji warunkowo umarzający postępowanie karne wobec dziennikarzy na okres 1 roku.

Sprawa dotyczy dziennikarzy „Wiadomości Wrzesińskich”, którzy zostali skazani za ujawnienie informacji z akt postępowania niejawnego, po tym jak sąd udzielił im zgody na dostęp do tych akt.

Sąd Okręgowy podzielił argumentację sądu I instancji, wskazując, że dziennikarze popełnili przestępstwo ujawnienia informacji z postępowania niejawnego i nie usprawiedliwia ich otrzymana wcześniej zgoda sądu. Jako profesjonalni dziennikarze, oskarżeni powinni, zdaniem sądu, zdawać sobie sprawę z tego, że publikując informacje zawarte w tajnych aktach sądowych, ryzykują poniesienie odpowiedzialności karnej.

Sprawa była monitorowana przez HFPC od 2011 r. w ramach „Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce”, które złożyło opinię przyjaciela sądu w tej sprawie.

W opinii zwrócono uwagę na ogromne znaczenie swobodnego wykonywania sprawozdawczości sądowej przez dziennikarzy dla rzetelnego relacjonowania procesów sądowych. HFPC wskazała, że nakładanie nadmiernych obowiązków i restrykcji na dziennikarzy zajmujących się sprawozdawczością sądową może prowadzić do nieproporcjonalnego ograniczenia swobody rozpowszechniania informacji przez media.

HFPC skierowała także pismo do Ministra Sprawiedliwości w sprawie sformułowania jednolitych wytycznych precyzujących zasady, na jakich sądy udostępniają dziennikarzom akta postępowań sądowych.

PS/źródło: HFPC

Zobacz także:

HFPC: Zasady udostępniania dziennikarzom akt sądowych powinny być precyzyjne