W dyskusji na temat przyszłych emerytur i OFE pada wiele sprzecznych argumentów, a obywatele otrzymują z różnych stron niepokojące sygnały. W związku z powyższym BCC apeluje do premiera o podjęcie konstruktywnego dialogu ze społeczeństwem i zorganizowanie Okrągłego Stołu w sprawie emerytur, w którym obok reprezentantów rządu i ZUS-u wzięliby udział przedstawiciele obywatelskich organizacji pozarządowych.

Toczy się dyskusja na temat OFE i bezpieczeństwa przyszłych emerytur. Obywatele obawiają się, że środki gromadzone przez nich w OFE mogą zostać przejęte przez ZUS. Jak przypomina BCC, już raz tak się stało, w 2011 r., gdy rząd zmniejszył składki przekazywane do OFE z 7,3 do 2,3%.

" Planowany w 2013 roku deficyt w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wynosi 52,4 mld złotych, a szacowny w latach 2013-2017 - nie mniej niż 360 mld zł. To trzeba zmienić, obywatel odkładający na emeryturę powinien być lepiej chroniony i mieć gwarancję, że jego oszczędności nie zostaną przeznaczone na inny cel "- ocenia BCC.

" W oparciu o fakt, iż deficytowy FUS - w przeciwieństwie do OFE przynoszących w latach 1999-2012 - 84 mld zł zysków dla swoich uczestników - wymaga dofinansowywania z budżetu na wielką skalę, a przywileje emerytalne generują ogromny dług publiczny w wysokości 20 mld złotych, domagamy się, aby system emerytalny oparty o filar kapitałowy został utrzymany, zwiększając bezpieczeństwo emerytalne obywateli i oferując godne, odpowiednio wysokie emerytury z wielu źródeł"- czytamy w komunikacie BCC.

Zobacz: TK: ZUS nie może bez ograniczeń weryfikować prawa do emerytury i renty

BCC w dalszym ciągu postuluje by dokończyć reformę systemu emerytalnego z 1999 r. m.in. poprzez likwidację przywilejów emerytalnych i wprowadzenie jednolitych rozwiązań dla wszystkich ubezpieczonych, szczególnie: górników, rolników, pracowników służb mundurowych, sędziów i prokuratorów.

Wskazuje również na konieczność dostosowania systemu rentownego do emerytalnego oraz modernizację OFE mającą na celu zwiększenie ich elastyczności i efektywności, m.in. poprzez wprowadzenie wielofunduszowości.

BCC podkreśla również konieczność określenia płatnika wypłat świadczeń z otwartych funduszy emerytalnych.

"Zasady systemu emerytalnego to jeden z podstawowych, najważniejszych czynników kształtujących byt milionów Polaków. Nie wolno przeprowadzać pseudo reform w imię doraźnych potrzeb budżetowych państwa"- podkreśla BCC.

Źródło:BCC

Zobacz także:

TK orzekł w sprawie zwrotu wstrzymanej emerytury mundurowej