Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej, który zakłada rozszerzenie kompetencji ministra rozwoju regionalnego o zadania z zakresu polityk przestrzennej i miejskiej.

To rozszerzenie kompetencji ministra rozwoju regionalnego ma stworzyć warunki do kompleksowego gospodarowania przestrzenią i rozwoju kraju oraz uczynić go jedynym ośrodkiem decyzyjnym odpowiedzialnym za budowanie zintegrowanego systemu zarządzania rozwojem. Do tej pory sprawy związane z tymi politykami były w gestii dwóch ministrów: transportu, budownictwa i gospodarki morskiej oraz rozwoju regionalnego.

Te zmiany mają umożliwić sprawne i skuteczne przygotowanie decyzji strategicznych, dotyczących polityk: przestrzennej i miejskiej. Dzięki znowelizowanym przepisom ma dojść do uporządkowania zasad gospodarowania przestrzenią i stworzenia przejrzystych zasad jej użytkowania, a także wzmocnienia udziału obywateli w podejmowaniu decyzji o zagospodarowaniu przestrzeni, w której żyją i pracują. Te rozwiązania mają też zachęcić samorządy województw do wzajemnej współpracy, co z kolei ma zapewnić spójność w wydatkowaniu środków unijnych.

Ponadto, dzięki tym zmianom możliwe będzie wprowadzenie współzależności celów polityki przestrzennej z celami polityki rozwoju.

Zapewniona ma też zostać lepsza koordynacja działań podmiotów i polityk publicznych, a także spójność w określaniu działań państwa w sferze legislacyjnej i instytucjonalnej dla wzmocnienia efektywności systemu planowania przestrzennego i działań rozwojowych.

Nowe przepisy mają być podstawą do prowadzenia polityki miejskiej w ramach polityki regionalnej, co ma skutkować bardziej efektywnym wydatkowaniem środków strukturalnych Unii Europejskiej.

Z kolei przewidywane powiązanie planowania przestrzennego na poziomie regionalnym z planowaniem społeczno-gospodarczym powinno wyeliminować duplikację procesów planistycznych oraz zapewnić ściślejszą koordynację różnych polityk sektorowych o charakterze inwestycyjnym z planowaniem przestrzennym.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

Kiedy nieruchomość jest zabytkiem?

ETS: Hiszpańskie obostrzenia dotyczące hipermarketów są źle uzasadnione