Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zaakceptowane rozwiązania mają ułatwić gminom oraz osobom prywatnym zakładanie żłobków i klubów dziecięcych.

Zgodnie z nowymi regulacjami, podmioty organizujące opiekę nad dziećmi do 3 roku życia będą mogły otrzymać z budżetu państwa do 80 proc. kosztów realizacji zadania. O dotację będą mogły ubiegać się nie tylko gminy, ale także osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Zaproponowano również poszerzenie katalogu podmiotów, które będą mogły zatrudnić dziennego opiekuna. Obecnie może on być zatrudniany tylko przez gminę na umowę zlecenie. Niewiele osób skorzystało z takiej możliwości. Zgodnie z nowymi przepisami, opiekuna dziennego będą mogły zatrudnić także osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej. Jednocześnie podmioty zatrudniające dziennego opiekuna będą mogły otrzymać dotację celową z budżetu gminy na każde dziecko pozostające pod jego opieką. Obecnie takie dofinansowanie mogą otrzymać podmioty prowadzące żłobki lub kluby dziecięce.

Zobacz: RPD chce zmian w ustawie o Rzeczniku Praw Dziecka

Ponadto zaproponowano, aby wymagania lokalowe i sanitarne dotyczące żłobków i klubów dziecięcych zostały uregulowane w rozporządzeniu wydanym przez ministra pracy i polityki społecznej w porozumieniu z ministrem zdrowia. Chodzi o to, aby opinie i kontrole odnosiły się wyłącznie do wymagań zawartych w tych przepisach. Często bowiem inspektorzy sanitarni powołują się na zaostrzone przepisy, tak jakby żłobki nadal były zakładami opieki zdrowotnej.

Co więcej, po wejściu w życie nowych przepisów, prowadzenie działalności gospodarczej, polegającej na sprawowaniu opieki nad dziećmi do 3 roku życia - bez konieczności wpisu do rejestru żłobków lub klubów dziecięcych - zostanie skrócone do 31 sierpnia 2013 r.

Zobacz: NIK: Polskie przedszkola są przepełnione

Przewidziano możliwość organizowania przez instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 wspólnej obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej z przedszkolami i innymi instytucjami oświatowymi (np. szkołami). W praktyce taka zmiana umożliwi wspólne zakupy, wspólną obsługę księgową i kadrową. Oznacza to obniżenie kosztów funkcjonowania żłobków, klubów dziecięcych.

Nowe przepisy zakładają także, że osoby prowadzące działalność rolniczą będą mogły zatrudniać nianie, za które z budżetu państwa opłacane są składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Obecnie rodzice–rolnicy nie mają takiej możliwości.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

RPD: Zbyt długi okres przejściowy dla prywatnych żłobków niekorzystny dla dzieci

FOR: Ustawa żłobkowa utrudnia zakładanie i prowadzenie klubów malucha