W Centrum Dialogu "My,Narkopolacy" odbyła się konferencja prasowa, poświęcona Raportowi specjalnego sprawozdawcy ONZ ds. powszechnego prawa do korzystania z najwyższych dostępnych standardów zdrowia fizycznego i psychicznego , Ananda Grovera, który odwiedził Polskę na zaproszenie Naszego Rządu, w maju 2008 roku.

W konferencji udział wzięli: przedstawiciele Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy - Biura Polityki Społecznej :Dyrektor Biura, Pan Bogdan Jaskołd oraz Naczelnik Wydziału Profilaktyki Uzależnień Pani Agnieszka Dobija-NowakJacek Charmast przewodniczący Polskiej Sieci ds. Polityki Narkotykowej oraz przedstawiciele mediów (m.in. Polskie Radio, Tok Fm, Radio Plus, ESKA, NIE, ŚWIAT ELIT) i pracownicy Centrum Dialogu My, Narkopolacy. Konferencje poprowadziła Agata Kwiatkowska ze Społecznego Komitetu ds. AIDS.


Na spotkaniu omówiona została część raportu poświęcona redukcji szkód w kontekście jakości leczenia substytucyjnego w Polsce, jego dostępności w różnych regionach kraju, oraz niedostatecznemu dostosowaniu zasad programów substytucyjnych do potrzeb pacjentów.


Jacek Charmast podkreślił, iżw dalszym ciągu terapia substytucyjna traktowana jest w Polsce jako leczenie ostatniej szansy. Placówki i terapeuci, kierujący osoby uzależnione od opiatów na leczenie, dużo częściej proponują ośrodki stacjonarne, mówiąc swoim klientom, że "nie jesteś jeszcze tak uzależniony by iść na metadon", "powinieneś sprobować po raz kolejny iść do ośrodka - po co Ci metadon" - co pokazuje, że TS (terapia substytucyjna) nie jest doceniana w środowisku terapeutów, pomimo iż, czego dowodzą badania , jest najefektywniejszą i dużo tańszą od leczenia stacjonarnego w ośrodkach dla tej grupy pacjentów." Jacek Charmast rzypominał jednocześnie, że istotną przewagą programów metadonowych jest fakt, iż pacjenci nie są odseparowani od rodziny na długie miesiące. Praktycznie od razu, po rozpoczęciu leczenia, mają możliwość powrotu do ogólnie przyjętych ról społecznych.


Marta Gaszyńska ze Stowarzyszenia Pacjentów Substytucyjnych JUMP'93 zauważyła, że obecnie ustawodawca oraz placówki prowadzące TS, ze względu na sposób finansowania tej formy leczenia , zapominają o jednym z jej z głównych założeń, jakim jest powrót do ról społecznych i tym samym często uniemożliwiają swoim pacjentom, podjęcie pracy czy nauki, gdyż lek trzeba odbierać codziennie, na dodatek, w godzinach czasu pracy (np. 8:00 - 13:30).


Największą barierą w poszerzaniu dostępności do leczenia substytucyjnego, jest brak wiedzy o tej formie terapii, wśród radnych i urzędników - powiedział Bogdan Jaskołd, dyrektor Biura Polityki Społecznej Urzędu m.st Warszawy - konieczne są systematycznie prowadzone szkolenia i pogłębianie wiedzy przez radnych wszystkich regionów kraju, gdyż bez zrozumienia problemu i jego rozwiązań, nie uda się wprowadzić zmian oraz nowych rozwiązań. Agnieszka Dobija- Nowak dodała, że Biuro Polityki Społecznej Urzędu m.st.Warszawy w ubiegłym roku było organizatorem i gospodarzem spotkania, dotyczącego leczenia substytucyjnego, jego poprawy, zmian ustawodawczych i lepszego dostosowania do potrzeb pacjentów.

W swoim raporcie specjalny sprawozdawca ONZ Anand Grover, pochwalił dotychczasowe starania rządu polskiego w sprawie umożliwienia korzystania z prawa do najwyższych dostępnych standardów ochrony zdrowia. Ale zaznaczył też , że pomimo osiągnięć Polski związanych z udostępnieniem usług i informacji dot. zdrowia, niektóre kwestie dotyczące praw zdrowotnych , w tym środków redukcji szkód związanych z zakażeniem HIV, dostępność do leczenia substytucyjnego osób uzależnienionych od opioidów a także praw seksualnych i reprodukcyjnych (szczególnie w przypadku dostępu do legalnych aborcji) wciąż budzą niepokój .

Punkt 65 raportu mówi wprost: "Konieczne stają się ulepszone środki redukcji szkód, które pozwoliłyby na leczenie uzależnienia od narkotyków w Polsce." oraz w punkcie 70: "Ponadto, jak wynika z tych tendencji, choć leczenie substytucyjne jest dostępne, leczenie bez stosowania leków jest wciąż dominujące. Stanowi to szczególny powód do obaw, ponieważ z badań wynika, że terapia substytucyjna jest bardziej skuteczna i mniej kosztowna w przypadku leczenia uzależnienia od narkotyków


ZCD/AS