Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 maja 2010 roku pozwala na przesyłanie faktur e-mailem bez potrzeby korzystania z EDI lub certyfikowanego podpisu elektronicznego.

Do tej pory organy podatkowe oraz wojewódzkie sądy administracyjne odmawiały podatnikom prawa do odliczeń podatku VAT z tytułu otrzymywanych przez nich faktur drogą mailową lub faxową.

W wyroku z 20 maja 2010 roku Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że w obrocie gospodarczo-prawnym istnieją dwa modele fakturowania.

NSA oparł się bowiem na przepisach wykonawczych do ustawy o VAT, które zdaniem sądu nie nakazują posiadania wyłącznie papierowych faktur. Oznacza to tym samym, że normodawca nie zastrzegł formy drukowanej jako jedynej możliwej do przechowywania.

Warto jednak zwrócić uwagę, że to na podatniku ciąży bezwzględny obowiązek przechowywania faktur w wybranej przez podatnika formie: papierowej lub elektronicznej. W sytuacji przechowywania kopii faktur w formie elektronicznej, podatnik ponosi pełne i świadome ryzyko na wypadek zniszczenie elektronicznych nośników informacji.

Uzasadnienie wyroku pochodzi z wyroku NSA z listopada 2009 w tej sprawie, który stał się prawomocny w dniu 20 maja 2010 roku kiedy trafił ponownie do NSA po ponownym rozpatrzeniu przez WSA w Warszawie.

Komentowany wyrok jest wyrokiem ustnym. Na jego uzasadnienie przyjdzie podatnikom jeszcze poczekać. Nie mniej jednak już dzisiaj podatnicy mogą stosując się do uzasadnienia z 2009 roku zmienić formę korespondencji faktur z kontrahentami, z formy papierowej na formę elektroniczna.

Korzyści dla podatników

Oszczędności kosztów

Podatnik będzie mógł wysyłać faktury jedynie w formie elektronicznej. Tym samym zaoszczędzi na kosztach przeznaczanych do tej pory na drukowanie faktur oraz nadawanie przesyłek drogą pocztową.

Oszczędności czasowe

Wyrok NSA pozwoli w konsekwencji zaoszczędzić czas na przygotowywanie faktur wysyłanych do tej pory w formie papierowej.

Ryzyko podatkowe

Wysyłanie faktur drogą mailową, zmusi zarówno wystawców jak i odbiorców do efektywnego zabezpieczenia nośników służących do przechowywania faktur elektronicznych. Tym samym stwarzać to będzie ryzyko zakwestionowania podatku VAT naliczonego w sytuacji ewentualnej kontroli organu podatkowego/skarbowego.

Taxperience Sp.z o.o./AS