Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy, która rozszerza katalog spraw, w których można przeprowadzić referenda lokalne.

Chodzi o nowelizację ustawy o referendum lokalnym oraz ustawy o samorządzie gminnym

Zasadniczym celem nowelizacji ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym jest zmiana art. 2 określającego katalog spraw, które mogą być rozstrzygane w drodze referendum lokalnego oraz art. 54 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, określającym warunki samoopodatkowania się mieszkańców na cele publiczne mieszczące się w zakresie zadań i kompetencji organów gminy.

Uchwalona ustawa stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26 lutego 2003 r., stwierdzającego niezgodność przepisu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym z Konstytucją.

Dotychczasowy przepis art. 2 ust. 1 ustawy w praktyce powodował, że organy jednostek samorządu w niektórych sprawach odmawiały przeprowadzenia referendum lokalnego. Odmowa przeprowadzenia referendum uzasadniana była tym, iż chociaż sprawa dotyczy danej wspólnoty , nie należy jednak do kompetencji organów gminy, a zatem nie może być przedmiotem referendum lokalnego. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, iż prawo do referendum lokalnego przysługuje „zawsze członkom wspólnoty, ilekroć tylko zachodzi potrzeba wypowiadania się o istotnych sprawach dotyczących tej wspólnoty - niezależnie od tego, czy i w jakim zakresie ustawa to prawo doprecyzowuje”.

W nowelizacji przyjęto, iż referendum lokalne powinno być dopuszczalne również w innych, niż dotychczas przewidziane, istotnych sprawach dotyczących społecznych, gospodarczych lub kulturowych więzi łączących daną wspólnotę.

W następstwie zmian dokonanych w art. 2 ustawy o referendum lokalnym uchylono art. 7 tej ustawy oraz znowelizowano art. 54 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym. Zmiana polega na przeniesieniu do tej ustawy przepisu, który stanowi, iż samoopodatkowanie mieszkańców gminy może nastąpić wyłącznie w drodze referendum gminnego.

PS/źródło:KPRP